Karta parkingowa, jak mam się o nią starać?
Koleżanka mnie poinformowała, że znalazła wiadomość, iż o kartę parkingową mogą się starać osoby z innymi schorzeniami, niż te, które są wymienione w rozporządzeniu. Od dwóch godzin siedzę przy komputerze i nie mogę znaleźć tej informacji. Ja mam tzw. chorobę rzadką, postępującą związaną z chorobą płuc. Do 2015 roku na podstawie mojego wcześniejszego orzeczenia posiadałam kartę parkingową. Potem została mi odebrana, bo nie mam choroby związanej z narządem ruchu. Teraz czuję się coraz gorzej i mam problemy z poruszaniem w wyniku braku tchu przy każdym prawie kroku. Co mam zrobić w takiej sytuacji i w jaki sposób postarać się o kartę, która ułatwia mi i tak już trudną egzystencję.
Szanowna Pani,
nie napisała Pani jakie ma Pani orzeczenie, rzeczywiście w ubiegłym roku dopisano do katalogu schorzeń, które przy umiarkowanym stopniu dają możliwość przyznania karty parkingowej – symbol przyczyny niepełnosprawności „S” (choroby układu oddechowego i krążenia).
Od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień) mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (pkt 9 orzeczenia) jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – ten symbol został dodany niedawno).
Odnośnie samej karty parkingowej można skontaktować się z właściwym powiatowym (miejskim zespołem) ds. orzekania o niepełnosprawności, w celu uzyskania pełnych informacji na temat sposobu uzyskania karty parkingowej, co zapewne wiązałoby się ze zmianą orzeczenia – nie znam zapisów aktualnego Pani orzeczenia.
Warto zatem sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik