Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

18.08.2021
Autor: M.

Po 16. roku życia wykryli u mnie wrodzoną wadę serca. Przyznano mi orzeczenie 3 grupy. Za pierwszym razem na czas określony, a drugi raz na czas nieokreślony, mówiąc jak mnie zoperują będę zdrowa. Niestety, po operacji muszę przyjmować leki na arytmię, mam zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu, a lekarka medycyny pracy nie chciała dać mi zdolności. Jakie szanse są, że mogę starać się o min. drugą grupę inwalidzką, a potem rentę. Co zrobić, jeśli lekarz orzecznik uprze się na swoim, nie przyzna lub odbierze?

Szanowna Pani,

nie do końca jest dla mnie jasne, o który system orzeczniczy Pani chodzi. Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje w odniesieniu do osób, które ukończyły 16. rok życia orzeczenia o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. ZUS natomiast orzeka całkowitą niezdolność do pracy i brak możliwości samodzielnej egzystencji, całkowitą niezdolność do pracy i częściową niezdolność do pracy. Obecnie nie przyznaje się grup inwalidzkich.

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która:

  1. jest całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy (co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS),
  2. ma wymagany ustawą stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy okres składkowy i nieskładkowy,
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych i nieskładkowych określonych ustawą albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Wymóg ten nie dotyczy ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy
  • Renta socjalna jest świadczeniem alternatywnym dla osób, które nie nabyły uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy. Warunkiem przyznania renty socjalnej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest pełnoletność oraz całkowita niezdolność do pracy stwierdzona w okresie „od dzieciństwa” do ukończenia nauki w szkole. 
  1. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
  • przed ukończeniem 18 roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Więcej informacji na stronach ZUS i za pośrednictwem infolinii: 22 560 16 00.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas