II Ogólnopolski Turniej Blind Tenisa RAKIETY ATNiS już 23 maja
„Gotowy?”, „Tak.”, „Gram!” – tak rozpoczyna się każdy mecz blind tenisa. A jak się kończy? Jak wszystkie sportowe pojedynki – zwycięstwem lub porażką. Kto zostanie tegorocznym mistrzem Polski w tej dyscyplinie, a kto będzie musiał obejść się smakiem – okaże się już w najbliższą niedzielę, 23 maja, podczas II Ogólnopolskiego Turnieju Blind Tenisa RAKIETY ATNiS organizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej.
Wydarzenie odbędzie się na kortach Warszawskiego Klubu Tenisowego MERA przy al. Bohaterów Września 12 w g. 15.00–22.00 i będzie transmitowane online (link zostanie udostępniony najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawodów na stronie Fundacji oraz na Facebooku w opisie wydarzenia). Zawodnicy startować będą w czterech kategoriach – B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2 kobiet, B2 mężczyzn oraz B3 – i rozegrają w sumie 54 mecze. Zwycięzcy zmagań otrzymają puchary ufundowane przez Polski Związek Tenisowy oraz upominki przygotowane przez sponsorów.
Partnerami wydarzenia są: Polski Związek Tenisowy oraz Warsaw Sports Group.
Turniej odbędzie się dzięki wsparciu sponsorów: Strefy Tenisa, Warszawskiego Klubu Tenisowego MERA, „Społem” WSS Śródmieście, sklepu Presto City Cafe oraz Inżynierii dla Środowiska.
Szczegółowe informacje: biuro@widzimyinaczej.org.pl; tel. 605 368 660 lub 690 062 644.
Link do wydarzenia na Facebooku.
Uwaga: Uczestnicy wydarzenia proszeni będą o stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego (zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa w budynku klubowym, dezynfekcję rąk przy wejściu, zakaz przebywania na terenie obiektu osób z cechami infekcji górnych dróg oddechowych).
Akademia Tenisa
Blind tenis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana jest w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur. Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty.
Blind tenis jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków, itp.
Rozpowszechnianie blind tenisa to jedno z głównych działań Fundacji Widzimy Inaczej, która istnieje od 2015 r. Organizacja prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której pod okiem doświadczonych trenerów osoby z niepełnosprawnością wzroku – dorośli i dzieci – poznają tajniki gry, rozwijają swoje umiejętności i szukają najlepszych sposobów na to, by dbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, treningi odbywają się na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.
Projekt „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kontakt: Fundacja Widzimy Inaczej, tel. 605 368 660, e-mail: biuro@widzimyinaczej.org.pl, strona internetowa Fundacji.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz