Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca a niezdolność do samodzielnej egzystencji

05.08.2021
Autor: D.

Chcę podjąć pracę, posiadam z ZUS-u orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, czy muszę zgłosić do ZUS-u i czy dalej mogę pobierać 500+?

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (przyznane świadczenie 500+) nie uniemożliwia podejmowania zatrudnienia. Znane są przypadki osób, których stan nie pozwala im opuścić domu czy nawet łóżka, a np. pracują zdalnie.

Jak wynika z informacji podanych na stronie ZUS 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - najczęściej zadawane pytania - Świadczenia - ZUS, przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będą uwzględniane świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych w kwocie brutto, natomiast, przede wszystkim nie będzie uwzględniany dochód z pracy zarobkowej, czy też np. z umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej.

Uczulam jednakże na fakt, aby mieć na uwadze to, iż podjęcie pracy zarobkowej (zatrudnienie), które będzie nosiło cechy i wskazywało na samodzielność osoby może wpłynąć w przyszłości na utratę prawa do świadczenia. Prawo do świadczenia ustanie, gdy odpadnie którykolwiek z warunków wymaganych do jego przyznania. Może to mieć miejsce w np. przypadku, gdy osoba dotychczas nieuprawniona do żadnych świadczeń nabędzie prawo do świadczenia emerytalno-rentowego w wysokości przekraczającej graniczną kwot albo gdy ustanie niezdolność do samodzielnej egzystencji. 

Osoba ma obowiązek powiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do świadczenia uzupełniającego lub na jego wysokość. W szczególności dotyczy to takich sytuacji:

  • Uzyskanie prawa do świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, w tym także do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, które przyzna KRUS lub inny organ emerytalny, oraz gdy osoba będzie pobierać takie świadczenie,
  • Zwiększy się kwota świadczenia finansowanego ze środków publicznych, które wypłaca podmiot inny niż ZUS (np. KRUS czy ośrodek pomocy społecznej),
  • Osoba zostanie tymczasowo aresztowana albo będzie odbywać karę pozbawienia wolności (nie dotyczy odbywania tej kary w systemie dozoru elektronicznego).

Jeśli nie powiadomi się ZUS-u o tych okolicznościach i wypłacone zostanie świadczenie, do którego utracono prawo, osoba będzie musiała je zwrócić. Jeśli wypłacone zostanie świadczenie w zawyżonej kwocie, będzie konieczność zwrócenia jego zawyżonej części.

Więcej informacji na 500+ świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - Świadczenia - Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych - ZUS.

W razie szczegółowych pytań warto także skontaktować się bezpośrednio z ZUS i tam pytać o szczegóły. Podaję link do możliwych form kontaktu.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas