Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja nr 2/2007

02.03.2007

okładka Integracji

Nagłaśniana niedawno przez media, w kontekście reformy szkolnictwa, zasada „zero tolerancji” mogłaby przynieść wiele pożytku, gdyby zastosować ją wobec tych, którzy nie uznają prawa osób niepełnosprawnych do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Temat przeciwdziałania dyskryminacji w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Pod koniec ubiegłego roku w specjalnej dyskusji na ten temat uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu oraz goście z Wielkiej Brytanii. Nieprzypadkowo z tego kraju, gdyż jak żaden inny w Europie może służyć przykładem wykorzystania teorii w praktyce. Uchwalona w 1995 roku brytyjska Ustawa o dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, zwana też antydyskryminacyjną spowodowała diametralne zmiany w społeczeństwie. Osoby niepełnosprawne zaistniały na równi z resztą obywateli zarówno w kontekście regulacji prawnych, jak i w codziennym życiu: na ulicach, w szkołach, na rynku pracy. W Wielkiej Brytanii nie organizuje się jak u nas kampanii parkingowych czy w obronie praw wykluczonych, bo nie są potrzebne w kraju, gdzie jest normalnie. O przejawach normalności w codziennym życiu poczytajcie w obszernej relacji otwierającej dział „Społeczeństwo” w tym numerze.

Podczas gdy brytyjskim przykładom mówimy: Yes!, zdecydowanie sprzeciwiamy się postawom roszczeniowym i akceptacji bierności, wciąż jeszcze często obecnej w naszym społeczeństwie. Obok osób wytrwale i skutecznie pokonujących bariery i problemy wynikające z przepisów prawnych i z niepełnosprawności, nie brak w tym środowisku osób świadomie, z premedytacją wykorzystujących niepełnosprawność własną lub podopiecznych. Posługują się etykietką „inwalida”, bo chcą żyć na koszt społeczeństwa i brać, jak najwięcej się da, a starannie omijać wszelkie oferty skłaniające do podejmowania aktywności. Gdzie przebiega granica między tymi postawami? Na to niełatwe pytanie próbujemy na naszych łamach szukać odpowiedzi.

Sporo emocji i kontrowersji w środowisku wywołała wiadomość, że udało się wywalczyć prawo do sportowych emerytur dla medalistów-paraolimpijczyków. Wreszcie doczekali się docenienia swych wysiłków na równi z medalistami olimpiad. Niestety, nie dotyczy to mistrzów sprzed 1992 roku. O zawiłościach i przyczynach takiej decyzji i o tym, czy jest szansa na jakiekolwiek zmiany – w artykule „Zwycięstwo bez toastu”.

Z wiosennym powiewem wiatru zachęcamy do wyjścia w plener. Jeśli szukamy pomysłu na spędzenie jednego, dwóch dni w urokliwym otoczeniu, ale wśród ludzi, miejscem wartym polecenia jest Kazimierz nad Wisłą. Uwaga! Nie jest to jednak miasto wymarzone dla osób na wózkach, ze względu na ukształtowanie terenu i niedostępną architekturę, jednak i wózkowicz może spędzić tu przyjemnie czas, o ile dotrze na słynny kazimierski Rynek z przyjaciółmi… Więcej szczegółów - na łamach.

Kiedy urodzi się dziecko, każda matka z uwagą śledzi jego rozwój i nie bagatelizuje przeróżnych niepokojących problemów ze zdrowiem. Niektóre kobiety przeżywają jednak szok, kiedy okazuje się, że ich maleństwo rodzi się z niepełnosprawnością. Jak przygotować się na takie narodziny i zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rehabilitacji? – rozpoczynamy cykl porad na ten temat.

Można przez wiele lat żyć w nieświadomości, że ze zdrowiem dziecka coś jest nie tak. Niewinne plamki na skórze nawet lekarzom trudno zdiagnozować jako sygnał poważnej choroby genetycznej. Nie chcemy straszyć rodziców i wyolbrzymiać zagrożeń, toteż polecamy uważnej lekturze artykuł o fakomatozach, w którym zebraliśmy fakty o chorobie i jej przebiegu.
Z innym, pozornie rzadkim, ale jak się okazuje bardzo uciążliwym problemem boryka się wiele kobiet, zwłaszcza w podeszłym wieku. Ocenia się, że to ok. 10 proc. populacji. Nietrzymanie moczu, schorzenie, które czasem przeradza się w tragedię życiową i powoduje izolację społeczną, można i trzeba leczyć! Podpowiadamy, od czego zacząć walkę z tym problemem.
Zachęcamy też do szczególnej dbałości, póki jest czas, o serce - jeden z podstawowych organów utrzymujących nas w dobrej kondycji. Wielu zagrożeń można i trzeba unikać, o ile pomyśli się o nich w odpowiednim czasie.

Dbałość o organizm i jego sprawne funkcjonowanie to normalna rzecz dla większości ludzi, podobnie jak urządzanie mieszkania w sposób funkcjonalny i praktyczny. Dla osób niesprawnych fizycznie bądź zmagających się z pewnymi ograniczeniami zagospodarowanie dla siebie funkcjonalnej przestrzeni wymaga szczególnej wiedzy i umiejętności. Swoimi doświadczeniami dzielą się z Czytelnikami bohaterowie naszej publikacji, którzy prezentują własną łazienkę – w rozmiarze mini.

Dla potrzebujących fachowej informacji niewątpliwą pomocą będzie kolejne, niedawno otwarte Centrum Integracja – tym razem w Zielonej Górze. Z przyjemnością informujemy o tym Czytelników i zapraszamy do korzystania z usług tego ośrodka. Znajdą tu pomoc osoby potrzebujące porady prawnej, informacji o uprawnieniach, adresów różnych instytucji, a także chcące podnieść kwalifikacje zawodowe albo podjąć pracę. Na nich czekają fachowcy zwani job coachami. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? – również w tym w numerze.

Zbliża się okres ostatecznych rozliczeń z urzędami skarbowymi. Do końca kwietnia musi to zrobić każdy obywatel RP uzyskujący przychód. Każdy podatnik może też samodzielnie zdecydować, co stanie się z 1% podatku, który i tak trzeba oddać fiskusowi. Ten magiczny 1% może przynieść wiele pożytku także działaniom Integracji, która jest organizacją pożytku publicznego. Gorąco zachęcamy do lektury tekstu „Pomożecie…?”. Z nadzieją, że… pomożecie.

Zespół redakcji

Spis treści nr 2/2007

FAKTY I OPINIE
Pytanie do...
Od redaktora
Z kraju
Ze świata
Jak zamówić wysyłkę „Integracji" do domu
Klub Przyjaciół Integracji
Listy od Czytelników

SPOŁECZEŃSTWO
Integracja po angielsku - Yes, yes, yes! –Anglikom zazdrościmy ustawy
Sprawa dla Integracji - Apety na przywileje - łatwo jest przekroczyć granice między zaradnością a roszczeniowością
Między nami - Kto właściwie ma problem? - gdyński kalendarz podoba się, ale i wzbudza kontrowersje
Sprawa dla Integracji - Zwycięstwo bez toastu - emerytury dla medalistów podzieliły paraolimpijczyków
Podróże - Atrakcyjny Kazimierz - co turysta na wózku może zobaczyć w słynnym mieście nad Wisłą
Warto wiedzieć więcej - Pomożecie...? - twój 1% na 100% przyniesie pożytek
Bez uprzedzeń - Ludzie spoza rejestru - pozornie niewinne plamki na skórze są objawem poważnej genetycznej choroby
Z życia wzięte - Sięgać po niemożliwe - Ania mimo choroby mięśni tańczy, zdobywa alpejskie szczyty, a nawet lata na paralotni

KULTURA I EDUKACJA
Forum Rodziców - Niepełnosprawne dziecko w rodzinie - cz. I, Pierwszy wspólny rok - cz. II
Felieton - Krzyk wiosny
Kalejdoskop -wybór artykułów, wydawnictw i stron WWW
Domowa wideoteka - stare kino: Suddenly, Meet John Doe, Beat the Deuil
Internet - Zasoby fabryki snów - każdy może zaistnieć w sieci jako producent filmów

ŻYJMY LEPIEJ
Bez barier - Świat w swoim rozmiarze - funkcjonalna łazienka dla osoby niskiego wzrostu
Poradnik - Na ratunek sercu! - o ten najważniejszy organ trzeba dbać wyjątkowo
Rehabilitacja - Wstydliwy temat - problem nietrzymania moczu dotyczy 10 proc. kobiet w Polsce, a jest ciągle tematem tabu
Psycholog - Motywację przyjmę od zaraz - najważniejsze dla poszukującego pracy jest to, by się nie zniechęcał porażką

CENTRUM INTEGRACJA
Prawnik w redakcji - Czytelnicy pytają, renty specjalne
Bądź na bieżąco - Informacja w sercu Zielonej Góry - nad kolejnym Centrum czuwa Nadkoordynator, Nie jesteś sam, Przychodzi petent do urzędu... - jak nie zginąć w gąszczu podań
Praca - Job coach - moderator drogi zawodowej - w naszych Centrach są specjaliści pomagający nie tylko szukać pracy, ale przede wszystkim ją utrzymać
Miejsce na ziemi - Meandry losu - toruńskie centrum rehabilitacji powstało z cierpienia i bólu
Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas