Specjalny zasiłek opiekuńczy, problemy z procedurami
Moja mama otrzymała I grupę inwalidzką z powodu tętniaka w głowie. Jest wdową, podjęłam się opieki nad nią. Złożyłam wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy w GOPS, który odmówił nam zasiłku i odwołałam się do SKO. W decyzji z SKO napisali, iż prędzej odwołałam się od zasiłku niż otrzymałam decyzję z GOPS listownie i niestety decyzja jest na naszą niekorzyść. Co mogę z tym zrobić ? W dobie COVID, zadzwoniłam do GOPS-u, aby dowiedzieć się, czy decyzja jest już wydana, zostałam poinformowana, że tak i jest negatywna, i mogę się odwołać do SKO. W tym samym dniu podjechałam do nich i wypisałam na miejscu odwołanie gdzie podali mi nr decyzji itd. i zostawiłam odwołanie; po 2 dniach dostałam decyzję do domu gdzie poświadczyłam odbiór i to jest główny powód odmowy, nie to, że zajmuję się mamą, musiałam wyrejestrować się z urzędu pracy, jeździć po lekarzach, wszytko robić, tylko jeden podpis.
Szanowna Pani,
Nie znam dokładnie akt sprawy w Pani przypadku. Jeżeli decyzja odmowna uprawomocniła się, to należy ponownie złożyć wniosek i bardzo pilnować procedury. Bo z tego co Pani napisała w procedurze został popełniony błąd, który negatywnie wpłynął na wynik sprawy.
Nadmieniam, że w związku z koniecznością opieki nad dorosłą osobą jest możliwość wystąpienia o specjalny zasiłek opiekuńczy Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy? - niepelnosprawni.pl lub o świadczenie pielęgnacyjne Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.
Świadczenie pielęgnacyjne jest w kwocie wyższej i w chwili obecnej opiekunowie występują przede wszystkim o to świadczenie. Możliwość taka powstała w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), który orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Ten wyrok jest podstawą na którą powołują się opiekunowie, gdy chcą w miejsce specjalnego zasiłku opiekuńczego uzyskać świadczenie pielęgnacyjne, lub w ogóle świadczenie pielęgnacyjne (gdy wcześniej nie pobierali specjalnego zasiłku opiekuńczego).
Przed złożeniem wniosku może Pani skonsultować się najpierw bezpośrednio z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), mającym doświadczenie w świadczeniach rodzinnych. Pomoże on zadecydować o jaki zasiłek występować i jak pilnować procedury postępowania.
Może też Pani skontaktować się telefonicznie z prawnikiem w jednym z Centrów Integracja np. Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się na telefoniczną konsultację prawną. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).
Z poważaniem,
Michał Urban, radca prawny