Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności wady wzroku

05.08.2021
Autor: S.

Córka ma wadę wzroku, od urodzenia ma dwie pary okularów, jedne do pracy w domu 5.5 i drugie oko 4.5, natomiast drugie okulary do chodzenia 4.5 i 3.5, żeby więcej wytężała lewe oko. Miała do 26 roku zasiłek pielęgnacyjny, a teraz lekarz orzecznik dał stopień lekki, chociaż córka nie może jeździć na rowerze i biegać na w-f bo się przewraca.

Szanowna Pani,

Przede wszystkim zachęcam Panią do zapoznania się z zasadami orzecznictwa i przesłankami stopni niepełnosprawności na stronie Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl).

Osobiście zawsze doradzam, aby składając wniosek bardzo dokładnie się do tego przygotować. Szczególnie, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Trzeba więc tak przygotować wniosek, aby przedstawiał on bardzo dokładnie zarówno stan naszego zdrowia oraz, jak przy takim stanie zdrowia funkcjonujemy na co dzień. Możemy wyjść poza dokument wzoru wniosku o orzeczenie i opisać funkcjonowanie na oddzielnych kartkach.

Nie jest mi znana treść wniosku, który został złożony do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, więc trudno mi też stwierdzić, dlaczego ustalono stopień na lekki. Jeżeli córka nie zgadza się z orzeczeniem, należy korzystać z drogi odwoławczej. Pisząc odwołanie od wydanego orzeczenia, zawsze należy kłaść nacisk, aby w bardzo szczegółowy sposób przedstawić w nim swoje funkcjonowanie w związku ze schorzeniem oraz popierające to dokumenty medyczne, co potwierdzać będzie spełnienie przesłanek charakteryzujących dany stopień niepełnosprawności (np. umiarkowany lub znaczny). 

Powyższe jest szczególnie ważne w momencie, gdy badania są prowadzone zaocznie z uwagi na COVID-19 i nie mamy możliwości przedstawienia na badaniu bezpośrednim jak funkcjonujemy.

Pani córka może też w sprawie orzeczenia skontaktować się telefonicznie z prawnikiem w jednym z Centrów Integracja np. Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306  i umówić się na telefoniczną konsultację prawną. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas