Rusza 31. SANS „Marzenia”. Jest jeszcze możliwość uczestniczyć w warsztatach i próbach generalnych
Organizatorzy wydarzenia mimo covidowych komplikacji wchodzą na ostatnią prostą z przygotowaniami do 31. Przeglądu Teatralnego SANS „Marzenia”– aktorzy szlifują formę na próbach, instruktorzy korzystają jeszcze z ostatnich podpowiedzi konsultanta teatralnego, zaś fotografowie zapoznają się z tajnikami fotografii teatralnej.
Wielkimi krokami zbliżają się 31. Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Marzenia”, które odbędą się w dniach 17-20 czerwca 2021 roku. Jednak jeszcze w dniach 7 i 8 czerwca w Teatrze Muzycznym w Lublinie organizatorzy przewidzieli warsztaty fotograficzne dla uczestników 12. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie” oraz próby na scenie dla teatrów uczestniczących w SANS.
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” jest realizowany podczas Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, a zgłoszeni fotografowie mają możliwość wziąć udział w warsztatach, podczas których zapoznają się ze specyfiką Spotkań, zasadami fotografowania przedstawień teatralnych oraz artystów ze specjalnymi potrzebami. Warsztaty 7 czerwca poprowadzi Mariusz Kuszpa – fotoreporter i fotograf oraz Paweł Snopek – Koordynator 12. edycji Konkursu „Teatr w Obiektywie”.
Próba generalna
Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku teatrom zgłoszonym do Przeglądu zapewniają profesjonalną salę teatralną z oświetleniem i nagłośnieniem, zaś przed Spotkaniami możliwość uczestniczenia w próbach teatralnych na scenie z udziałem oświetleniowca, elektroakustyka i konsultanta teatralnego. W tym roku próby teatrów odbędą się w dniu 8 czerwca (10.00-14.00). Konsultacje dla grup w Teatrze Muzycznym poprowadzi Michał Stanowski, koordynator Nieprzetartego Szlaku.
- Po wielu miesiącach przygotowań, prób, kosultacji wejście na dużą scenę to taka próba generalna dla naszych artysów. Jednocześnie oswajają się oni z nowym miejscem, zapoznają ze sceną. Towarzyszą temu wielkie emocje, ale są także wolontriusze, zawsze gotowi do pomocy, wsparcia czy podnoszenia na duchu – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.
W tym covidowym czasie na próby przyjadą tylko grupy z Lublina, a więc zobaczyć będzie można Teatr Kruszynki z najmłodszymi uczestnikami SANS. To Ich przedstwienie tradycyjnie już będzie otwierać Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. Teatr uczestniczy w SANS rokrocznie od 1994 roku. Podczas prób w Teatrze Muzycznym będzie można podejrzeć na scenie Teatr Ołowiany Żołnierzyk oraz Teatr Zwierciadło z SOSW nr 2 w Lublinie. Teatry te mają także swoją długą historię udziału w Spotkaniach.
Wersja hybrydowa
Tegoroczny 31. SANS „Marzenia” odbędzie się w wersji hybrydowej. W programie czekają na widzów występy teatralne na żywo na scenie Teatru Muzycznego, który jest partnerem tego wydarzenia. Planowane są także prezentacje teatralne online – przede wszystkim teatrów z zagranicy (z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy) odbywać się będą na platformie Zoom oraz na Facebooku Fundacji Nieprzetartego Szlaku. Obejrzymy także występy teatrów z Polski – Teatr Uśmiech z Kielc, Teatr Euforion z Wrocławia, dwa teatry z Białegostoku – Teatr 5 Groszy oraz Teatr I co teraz oraz aż trzy grupy z Sanoka – Teatr Wataha, Teatr Sanocka Przystań oraz Teatr Słoneczna Jesień. W programie tegorocznych 31. Spotkań Artystów Nieprzetarego Szlaku przewidziane są popołudniowe dyskusje na żywo z zakresu arteterapii. Oprócz prezentacji teatralnych zaplanowane są animacje i występy towarzyszące – zarówno grup, jak i solistów. Podczas Spotkań na pewno nie zabraknie wspólnego śpiewania w przerwach między spektaklami teatralnymi.
Spektakle będą dostępne online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a dyskusje i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się na wydarzenie na Facebooku.
Organizatorzy wychodzą w tym roku naprzeciw oczekiwaniom i ogromnej potrzebie bycia razem, spotkania się w gronie przyjaciół oraz poszukiwań miejsca arteterapii w nowej rzeczywistości.
Imprezy towarzyszące SANS
- Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;
- Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;
- Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;
- Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku
- Termin: 17-20 czerwca
- Miejsce: Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5; fanpage “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platforma Zoom
- e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com
Patronaty honorowe SANS: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Dofinansowano ze środków PFRON.
Patronaty medialne SANS: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum, Magazyn i portal Nasze Sprawy, niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz