Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rezygnacja z podwyżki wynagrodzenia

30.08.2021
Autor: M.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zasadzie wyliczenia minimalnego wynagrodzenia w służbie zdrowia dostanę podwyżkę, której wysokość przekracza maksymalny możliwy dochód, jaki mogę osiągnąć, żebym nie musiał rezygnować z renty socjalnej. Czy istnieje możliwość zrezygnowania z podwyżki, która jest gwarantowana przez ustawę? 

Szanowny Panie,

Ustawa, która Pana dotyczy, określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Nie ma więc możliwości niezostania objętym tymi przepisami poprzez rezygnację z podwyżki. Nie jest to bowiem podwyżka wynagrodzenia przyznawana indywidualnie pracownikowi przez zakład pracy, tylko ustawowe uregulowanie najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Tu niestety ustawodawca nie przewidział najwidoczniej konsekwencji skutków aktu prawnego dla osób pobierających rentę socjalną.

W przeszłości podobne sytuacje z kwotą najniższego wynagrodzenia zmuszały osoby pobierające rentę socjalną do redukcji etatu poniżej 1/1 (aby nie przekroczyć kwoty dopuszczalnego limitu).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas