Zmiana orzeczenia ze znacznego na lekki
Bardzo jestem zaskoczona, jak to możliwe, że przez trzy lata miałam orzeczenie znaczne i pomoc opiekuna. Zaznaczam, że choruję na kręgosłup od kilkunastu lat, ale dopiero od trzech lat lekarz skierował mnie do orzecznictwa. Powód był taki, że z roku na rok było coraz gorzej z moim zdrowiem, mam bardzo duży problem gdy trochę dłużej pochodzę, mam straszne bóle kręgosłupa i ból pleców, co nieraz prowadzi do omdlenia i straty równowagi. Dlatego muszę mieć opiekuna, gdyż sama nie jestem nieraz w stanie cokolwiek zrobić, coś do zjedzenia czy zrobienia zakupów. Bóle są tak potworne, że nie jestem w stanie utrzymać się na nogach, muszę szybko się położyć. Z tego co wiem mam uszkodzony nerw kręgowy prawej nogi oraz rwę kulszową, dyskopatię klatki piersiowej, zwyrodnienie. Więc nie mogę tego zrozumieć, dlaczego jest to teraz tak, jakbym cudownie wyzdrowiała, jak mam to odbierać?
Szanowna Pani,
Nie jest mi wiadome, jak został złożony wniosek o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jaka jest jego treść). Osobiście zawsze doradzam, aby składając wniosek bardzo dokładnie się do tego przygotować. Szczególnie, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Trzeba wiec tak przygotować wniosek, aby przedstawiał on bardzo dokładnie zarówno stan naszego zdrowia oraz, jak przy takim stanie zdrowia funkcjonujemy na co dzień.
Jeżeli nie zgadza się Pani z orzeczeniem, należy korzystać z drogi odwoławczej. Pisząc odwołanie od wydanego nam orzeczenia, zawsze kładę nacisk i uczulam osoby kierujące pismo do organu, aby w bardzo szczegółowy sposób przedstawić w nim swoje funkcjonowanie w związku ze schorzeniem oraz popierające to dokumenty medyczne, co potwierdzać będzie spełnienie przesłanek charakteryzujących dany stopień niepełnosprawności (np. umiarkowany lub znaczny). Zachęcam do zapoznania się z zasadami orzecznictwa i przesłankami stopni niepełnosprawności na stronie Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl).
Powyższe jest szczególnie ważne w momencie, gdy badania są prowadzone zaocznie z uwagi na COVID-19 i nie mamy możliwości przedstawienia na badaniu bezpośrednim jak funkcjonujemy.
Może też Pani w sprawie orzeczenia skontaktować się telefonicznie z prawnikiem w jednym z Centrów Integracja np. Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się na telefoniczną konsultację prawną. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny