Dofinansowanie do budowy domu, czy jest możliwe?
Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu na stałe. Niedługo buduję dom. Czy możliwe jest dofinansowanie do nowych okien, drzwi, pieca?
Szanowna Pani,
przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym, a które bez zbędnego wysiłku mogą pokonać osoby pełnosprawne. Ze środków finansowych PFRON mogą być dofinansowane zadania mające na celu likwidację barier architektonicznych.
O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby fizyczne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują. Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi do wniosku załącznikami składa się w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Niestety, obawiam się że w tym przypadku może Pani nie uzyskać dofinansowania, ponieważ dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych ma służyć pomocy w likwidowaniu istniejących barier w najbliższym otoczeniu wnioskodawcy, nie zaś wyposażeniu nowych lub będących w trakcie budowy mieszkań oraz domów. Samo pozwolenie na budowę nie może być podstawą do otrzymania dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych. Dofinansowaniu nie podlegają prace o charakterze remontowo-wykończeniowym, które nie wpływają na poprawę funkcjonowania osoby niepełnosprawnej lecz stanowią o podniesieniu estetyki pomieszczeń, takie jak np. malowanie i wykańczanie glazurą pomieszczeń (z wyłączeniem podłogi, jeśli tego wymaga bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej), elektryka, ocieplenie, obudowa pionów kanalizacyjnych i urządzeń sanitarnych i itp. Ograniczenia w dofinansowaniu likwidacji barier dla nowych budynków zawierają najczęściej uchwały zarządów poszczególnych powiatów. Warto się z taką uchwałą zarządu „swojego” powiatu zapoznać.
Być może część poniesionych przez Panią wydatków będzie mogła Pani odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej (od dochodu przed opodatkowaniem). Określa to art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera wykaz wydatków na cele rehabilitacyjne możliwych do odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
W tym wykazie wydatków są m.in. wydatki poniesione na: 1) adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przy czym nie został określony katalog wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, które mogą podlegać odliczeniu – w każdym przypadku decydujące powinny być potrzeby danego podatnika wynikające z jego niepełnosprawności. Krajowa Izba Skarbowa w swoich wyjaśnieniach podaje, że np. w przypadku osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ten rodzaj niepełnosprawności uprawnia ją do wydatków na adaptację mieszkania, podyktowanych potrzebami wynikającymi z tej niepełnosprawności. .
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 573 z późn. zm.);
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (tekst jednolity t.j. Dz.U. 2015 poz. 926 ze zm.)
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik