Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Budowa drugiego wejścia z windą lub podjazdem dla osoby niepełnosprawnej

30.09.2021
Autor: J.

Mam tatę z niepełnosprawnością ruchową (1 grupa) i niedowidzącego. Będzie jeździć na wózku. Mieszkamy razem w dwie rodziny - młodzi na górze, dziadkowe na wysokim parterze. Chcemy dla taty (rodziców) dobudować drugie wejście z gankiem o odpowiedniej szerokości i z windą (jeszcze nie wiemy czy z podjazdem dla wózka, bo może się nie zmieścić). Obecny ganek jest wąski i w tym miejscu teren jest obniżony. W miejscu, w którym planujemy dostawić nowe wejście jest mniejsza różnica terenu. Tylko 1 m. W urzędzie po wstępnej rozmowie dano nam do zrozumienia, że przeszkodą jest ograniczenie ze względu na małą działkę - normy wskazują, że nie można więcej zabudować działki (ograniczenie dot. pomniejszenia terenu biologicznie czynnego przez budowę takiego podjazdu/schodów z windą). Działka ma ok. 300 mkw. Dodatkowo teren jest pod opieką konserwatora zabytków, nie dom/działka tylko zabytkowa okolica. Będę wdzięczna za podpowiedź jak możemy zaradzić tej sytuacji?

Szanowna Pani,

jak wynika z art. 7 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 710 ze zm.) formą ochrony zabytków jest wpis do rejestru zabytków. Do tego rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Art. 9 ust. 3 ustawy przewiduje możliwość wpisu do rejestru historycznego układu urbanistycznego, ruralistycznego lub historycznego zespołu budowlanego, który to wpis nie wyłącza możliwości wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych wchodzących w skład tych układów lub zespołu.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. z późn.zm.) zliberalizowała niektóre przepisy i np. budowa ganku zamiast pozwolenia na budowę ganku wymaga tylko zgłoszenia zaś budowa pochylni nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia - patrz art.29 ust. 1 i art.29 ust. 2:

  • art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: 15) przydomowych: a) ganków, b) oranżerii (ogrodów zimowych) – o powierzchni zabudowy do 35 m2 , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • art. 29 ust. 2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: 16) pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;

Niestety, roboty budowlane wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia – a do zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Mówi o tym art.29 ust. 7:

Art. 29 ust. 7. Roboty budowlane, o których mowa w ust. 1–4, wykonywane:

  1. przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków – wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę,
  2. na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia – przy czym do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zgłoszenie dokonuje się właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Niestety, należy przy tym złożyć sporą listę załączników - patrz art. 30 wyżej wymienionej ustawy:

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas