Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana stopnia niepełnosprawności

30.09.2021
Autor: A.

Czy po otrzymaniu stopnia niepełnosprawności: stopień lekki na stałe, mogę np. za rok złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie stopnia niepełnosprawności. Jestem obecnie w czasie kiedy mogę złożyć odwołanie, ale chcę oszczędzić sobie nerwów, robienia na szybko dodatkowych badań, a jak na szybko, to i prywatnie. Chcę na spokojnie dołożyć wyniki aktualne, zaświadczenie od neurologa, w sierpniu będę miała kolejną rehabilitację, czeka mnie jeszcze USG bioder. Także myślę, że za rok mogłabym ponownie stanąć na komisję, tylko pytanie, czy jeśli mam przyznany stopień lekki na stałe, to czy mogę taki wniosek złożyć?

Szanowna Pani,

zasady orzekania o niepełnosprawności oraz kryteria kwalifikowania do niepełnosprawności regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Każdy wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jest rozpatrywany według tych samych zasad w oparciu o powyższe przepisy prawa. Organami właściwymi do spraw orzekania o niepełnosprawności są:

  • powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako pierwsza instancja,
  • wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako druga instancja.

Natomiast od orzeczeń wydanych w drugiej instancji, tj. przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wydany w tym postępowaniu prawomocny wyrok sądu będzie zatem służył zweryfikowaniu poprawności merytorycznej rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

W sytuacji, gdy stan Pani zdrowia ulegnie zmianie, może Pani wystąpić z wnioskiem do Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie ponownego orzeczenia, które będzie odpowiadało aktualnemu, zmienionemu stanowi zdrowia. Taką możliwość przewiduje w szczególności par. 15 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U.2015.1110).

W przypadku wystąpienia z wnioskiem o wydanie ponownego orzeczenia, zespół orzekający może wydać orzeczenie uwzględniające zmianę stanu zdrowia albo orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, które sprowadza się do stwierdzenia, iż nie wystąpiły żadne nowe ograniczenia funkcjonalne w stosunku do istniejących w chwili wydania obowiązującego orzeczenia i posiadane orzeczenie właściwie odzwierciedla ograniczenia funkcjonalne osoby orzeczonej.

Trzeba jednak pamiętać, że wnosząc o wydanie orzeczenia musi Pani udowodnić (udokumentować) swoją sytuację zdrowotną. Trzeba też pamiętać, że nawet jeżeli pojawiają się jakieś nowe schorzenia lub pogłębia się istniejąca choroba, nie jest to zawsze tożsame z pogłębiającą się niepełnosprawnością.

 W przedstawionej przez Panią sytuacji, może Pani wystąpić z nowym wnioskiem o nowe orzeczenie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, wystąpienia nowych schorzeń. Proszę pamiętać, że w przypadku odwołania, organ odwoławczy rozpatruje sprawę w oparciu o złożoną już dokumentację. Nowe badania zrobione w międzyczasie, czyli po złożeniu wniosku o orzeczenie, a przed i w trakcie odwołania, nie zostaną więc wzięte pod uwagę.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas