Ponad 800 beneficjentów projektów „Sport dla wszystkich! 2020” i „Bądź AKTYWNY! 2020”
Mimo trudnego, pandemicznego roku, Polski Komitet Paraolimpijski przeprowadził dwa projekty realizowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - „Bądź AKTYWNY! 2020” oraz „Sport dla wszystkich! 2020”. Z obydwu projektów skorzystało łącznie ponad 800 osób z niepełnosprawnościami na terenie całego kraju.
Projekty, których głównym celem jest promocja i propagowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami to podstawowe zadania obok organizacji wyjazdu reprezentacji na igrzyska paraolimpijskie, jakie stawia sobie Polski Komitet Paraolimpijski. Mimo pandemii COVID-19, PKPar zorganizował w minionym roku Plebiscyt #Guttmanny2020 na najlepszego sportowca roku, a przede wszystkim zrealizował w ciągu ostatnich 12 miesięcy 2 projekty współfinansowane głównie ze środków PFRON: „Sport dla wszystkich! 2020” oraz „Bądź AKTYWNY! 2020”. Skorzystało z nich łącznie ponad 800 beneficjentów.
Efekty programów
W ramach projektu „Bądź AKTYWNY 2020” zorganizowano zajęcia dla 60 sekcji, w tym 30 sekcji pływackich i 30 sekcji ukierunkowanych na inne dyscypliny jak boccia, goalball, lekka atletyka, łucznictwo, szermierka na wózkach, tenis stołowy, racerunning i narciarstwo. Projekt dedykowany był osobom z niepełnosprawnościami, które poprzez sport chcą zwiększyć swoją aktywność i samodzielność w codziennym życiu lub podnieść poziom sportowy. Zajęcia w sekcjach są wstępem do przygody ze sportem zarówno w aspekcie rekreacyjnym, jak i wyczynowym.
Z kolei aż 117 kilkudniowych warsztatów sportowo-aktywizujących w 39 miastach udało się przeprowadzić w ramach projektu „Sport dla wszystkich! 2020”. Były one przeznaczone dla osób, które są zainteresowane zwiększaniem swojej aktywności fizycznej, nabyciem, rozwijaniem i podtrzymywaniem umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Podczas warsztatów odbywały się konsultacje z psychologiem/pedagogiem czy konsultacje z fizjoterapeutą/masażystą. Ponadto beneficjenci projektu brali udział w zajęciach sportowych zgodnie z indywidualnym planem działania (dyscypliny to m.in. pływanie, kolarstwo, szermierka, elementy narciarstwa alpejskiego, biegowego i biathlonu, LA, tenis stołowy, wioślarstwo, kajakarstwo, tenis na wózkach, etc.).
Sport ponad pandemią
- Realizacja projektów sekcji sportowych i obozów sportowych naprawdę dużych projektów daje nam możliwość docierania do nowych osób i wychodzenia szerzej poza strukturę klubową, co powoduje, że w praktyce jesteśmy w coraz większej liczbie miast i miasteczek w Polsce – podkreśla Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. – Co więcej, udało nam się zrealizować te projekty mimo trwającej pandemii, co tylko świadczy o ogromnej determinacji i zaangażowaniu zarówno trenerów i beneficjentów projektu, jak i wszystkich organizatorów. Bardzo się cieszę, że dzięki tym działaniom coraz większa liczba dzieci i młodzieży uprawia aktywność fizyczną. Zawsze powtarzam, że nie ma lepszej rehabilitacji, niż poprzez sport – i my w tym właśnie pomagamy, taka także jest nasza rola. Pokazujemy, że sport jest dla każdego, a jeśli czyjaś sprawność staje się coraz większa, to możemy się tylko cieszyć – dodaje.
Obydwa projekty mają również kolejne edycje i będą realizowane przez najbliższy rok. Wszelkie informacje o projektach „Sport dla wszystkich! 2021” oraz „Bądź AKTYWNY! 2021” znajdują się na stronie internetowej.
Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom #TezTakMozesz
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz