Kto został Mazowiecką Lady D. ?
Pięć kobiet z Mazowsza otrzymało tytuł „Mazowieckiej Lady D.”. Wyróżnienie to jest uhonorowaniem ich pracy i działań, które podejmują oraz promocji postaw na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 czerwca w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej pod koniec ubiegłego roku po raz drugi zorganizowało mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Konkurs odbywa się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Ogłoszenie wyników oraz gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się dopiero w tym roku – gdy można już było zorganizować taką uroczystość.
Jak nadać życiu sens
Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). W mazowieckiej edycji konkurs składa się z sześciu kategorii:
- „Dobry Start”,
- „Kultura i Sztuka”,
- „Sport”,
- „Życie Społeczne”,
- „Życie Zawodowe” – skierowanych do kobiet z niepełnosprawnościami działających w tych obszarach.
- W ostatniej kategorii – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – nagradzane są kobiety pełnosprawne, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
- Na szczęście nie brakuje kobiet, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Właśnie taką pracę chcielibyśmy wyróżnić, przyznając im tytuł Mazowieckiej Lady D. – wyjaśnia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
- Konkurs Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługuje na docenienie, podpowiada skąd brać siłę przy licznych przeciwnościach losu oraz jak nadać życiu sens, gdy trudno go dostrzec. Liczymy też na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat ogromnego wkładu w promowanie przekraczania barier – podkreślał Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ds. profilaktyki uzależnień i wspierania rodziny.
Podczas uroczystości w Polskiej Akademii Nauk, Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie uhonorowanych zostało pięć kobiet. Podczas tegorocznej edycji, ze względu na brak zgłoszeń, nagrody nie przyznano w kategorii „Dobry Start”.
Sport
W kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Justyna Kozdryk z Radomia – polska sztangistka i medalistka igrzysk paraolimpijskich. Mimo niestandardowej budowy ciała, podnosi ciężary o wadze blisko 130 kg. W jej ciele drzemie wielki duch, a jej osobowość i postawa są inspiracją do działania w obszarze sportu zarówno dla osób pełno-, jak i niepełnosprawnych.
Justyna Kozdryk ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Z wykształcenia jest pedagogiem. Na co dzień pracuje w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu jako pracownik cywilny. Jest dziewięciokrotną mistrzynią świata Międzynarodowej Federacji Trójboju Siłowego i Wyciskania Sztangi Leżąc – wśród osób pełnosprawnych. Jest trzykrotną wicemistrzynią świata wśród osób niepełnosprawnych, dwunastokrotną mistrzynią Europy wśród pełnosprawnych oraz trzykrotną mistrzynią Europy wśród niepełnosprawnych.
Życie społeczne
Nagrodę w kategorii „Życie Społeczne” otrzymała Paulina Stolarek, która prawdopodobnie od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Dlaczego prawdopodobnie? Ponieważ diagnoza została postawiona, gdy była w zerówce. Od tego czasu ma niedosłuch. Dla osób z wadą słuchu język polski – foniczny, nie jest językiem naturalnym, wręcz jest językiem obcym. Ma zupełnie inną gramatykę i wymaga uczenia się go od podstaw. Paulina Stolarek musiała więc nauczyć się języka polskiego przez systematyczną pracę, a nie przyswoiła go w sposób naturalny. Mimo to ukończyła studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po zakończeniu studiów podeszła do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, którą zdała pomyślnie i tym samym została aplikantem adwokackim. Dziś udziela porad prawnych m.in. osobom z niepełnosprawnościami, działa lokalnie i pokazuje innym osobom z wadą słuchu, że ich życie nie musi się ograniczać.
Życie zawodowe
W kategorii „Życie Zawodowe” nagrodę otrzymała Bogumiła Szlaska, która od 2012 r. kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej w Świeszewie (gm. Świercze, pow. pułtuski), pełni również funkcję Prezesa Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego. Dzięki jej staraniom i zaangażowaniu w WTZ swoje miejsce znaleźli mieszkańcy trzech powiatów: pułtuskiego, nowodworskiego i płońskiego. Bogumiła Szlaska jest osobą z niepełnosprawnością wzroku (nie widzi na prawe oko i ma problemy z widzeniem na lewe oko). Laureatka pomaga słabszym, poszkodowanym, starszym, a przede wszystkim innym osobom z niepełnosprawnościami. Czyni to na co dzień w pracy zawodowej i społecznie, z wielką pasją rozwijając placówkę WTZ w Świeszewie i Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego, współpracując z sukcesem z wieloma instytucjami, organizacjami społecznymi i przedsiębiorcami oraz wolontariuszami.
Kultura i sztuka
Kolejną laureatką – tym razem w kategorii „Kultura i Sztuka” jest Joanna Czapla. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni i respiratora ukończyła filologię angielską, a w 2016 r. wydała książkę „ACZkolwiek kocham życie”, którą napisała jednym palcem, posługując się telefonem i ekranem dotykowym. Joanna Czapla prowadzi swojego bloga. W mediach społecznościowych odnosi się do bieżących spraw – głównie problemów, z jakimi borykają się dorosłe osoby z niepełnosprawnościami. Laureatka spełnia swoje marzenia, a podczas spotkań autorskich opowiada o tym, jak bez ograniczeń żyć z ograniczeniami. Książka, którą napisała, ratuje życie (takie informacje otrzymuje autorka od osób, które po przeczytaniu lektury np. zrezygnowały z próby samobójczej).
Przyjaciółka
Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”, w której nagrodzona została Ewa Galus-Raczyńska. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczęła od pracy młodszego redaktora w Redakcji Łączności ze Słuchaczami Polskiego Radia. Później, przez 25 lat, była publicystką w redakcji Informacji Polskiego Radia. Pierwsze kroki na polu działań społecznych stawiała w 1998 r., na rzecz małej szkoły podstawowej nr 87 im. Świętego Franciszka z Asyżu w Warszawie. Kolejną jej inicjatywą było powołanie w 2012 roku Fundacji Światło Dla Życia, niosącej pomoc osobom z zaburzeniami odżywiania. Ewa Galus-Raczyńska nieustannie edukuje, wspiera, pomaga innym często ciężko chorym i niepełnosprawnym osobom. Prowadzi ośrodek terapeutyczny dla osób z zaburzeniami odżywiania, którego pensjonariuszami są przede wszystkim osoby młode od 12. do 22. roku życia.
Pierwotnie konkurs Lady D. zainicjowany był w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego.
Nazwa oraz patron zostały, za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek, przeniesione na grunt Mazowsza. Zachowane zostały również kategorie, w których można zdobyć nagrody: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, dobry start oraz życie zawodowe. Mazowiecką edycję wyróżnia poza zasięgiem dodatkowa kategoria: przyjaciółka osób z niepełnosprawnością.
Laureatki 2019 r.
W konkursie zorganizowanym w 2019 r. tytułem uhonorowane zostały:
- w kategorii „Sport” – Iwona Żyła, reprezentująca Polskę na arenie międzynarodowej w tenisie stołowym,
- w kategorii „Kultura i Sztuka” – Justyna Neyman, twórczyni DuftArtu, pionierskiego kierunku polegającego na malarskim przedstawieniu zapachu,
- w kategorii „Życie Społeczne” – Grażyna Radomska, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Wołominie,
- w kategorii „Życie Zawodowe” – Iga Jendrych, rekruterka, mentorka, certyfikowana assesorka, a także z wykształcenia psycholog i seksuolog, prowadząca m.in. fanpage „Kobieta na barykadach”,
- w kategorii „Dobry Start” – Małgorzata Grzegrzółka, 21-letnia sportsmenka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w pływaniu,
- w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – Justyna Sobczyk, twórczyni Teatru 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły, kilkanaście osób z zespołem Downa i dwie z autyzmem.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz