Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki zaprasza dzieci z niepełnosprawnością
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki już ruszył! Za nami warszawska edycja, przed nami katowicka i kolejne. W tym roku także ciekawe propozycje dla dzieci z niepełnosprawnościami. Portal Niepelnosprawni.pl i magazyn „Integracja” objęły wydarzenie patronatem medialnym.
Szczegółowy program na stronie Festiwalu.
Obowiązują zapisy.
Organizatorzy polecają wydarzenia dla dzieci głuchych oraz niedosłyszących.
Zwiedzanie z tłumaczem PJM Bajki Pana Kleksa w Katowicach – 5 lipca
Czymże byłoby dzieciństwo bez przeczytania Akademii Pana Kleksa, czy bez oglądania filmów o nim! Na podstawie tej właśnie książki Jana Brzechwy powstała Bajka Pana Kleksa w Katowicach – projekt przestrzeni interaktywnej, czyli nietypowe miejsce na mapie będące pierwszą w Polsce Wytwórnią Kultury, Nauki i Zabawy. Mnóstwo łamigłówek, zagadek i niesamowitych eksperymentów, 8 stref tematycznych nawiązujących do przygód Pana Kleksa, a przede wszystkim wspaniała zabawa połączona z nauką – to wszystko czeka na nas w tym fantastycznym miejscu, dzięki któremu rozwiniemy świat fantazji, wyobraźni i chęć odkrywania świata. Poprzez twórcze eksperymentowanie możemy spędzić wspaniały czas również na nauce, w końcu i ona wcale nie musi być nudna. Możemy pobudzić naszą kreatywność, nieszablonowe myślenie, rozwinąć różne metody poszukiwania rozwiązań napotkanych trudności, a umiejętności te na pewno przydadzą się w szkolnych ławkach. Kraina Szpaka Mateusza (zajęcia kulinarne, artystyczne, ruchowe), Królestwo Bajdocji (nauka geografii, wiązanie węzłów), Planeta Fantazja (przybliżenie wiedzy o kosmosie), Ostatni Rezerwat Przyrody (przedstawienie ciekawego świata zwierząt i roślin) – te i wiele innych podstref tematycznych już na Was czekają!
Zapraszamy gorąco dzieci głuche z opiekunami (zapewniony tłumacz PJM) dnia 5.07.2021 w godzinach 10.00 – 12.30 do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Czeka na Was niesamowita zabawa, moc eksperymentów i niezapomniana przygoda!
-
KIEDY: 05.07.2021r godz.: 10.00-12.30
-
GDZIE: ul. Porcelanowa 23, Katowice REZERWACJE: rezerwacje@festiwalliteraturydzieciecej.pl
-
LIMIT MIEJSC: 20
-
WSTĘP: BEZPŁATNY
Zwiedzanie z tłumaczem PJM wystawy Szancera w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie – 6 lipca
Gorąco zapraszamy wszystkie dzieci na fantastyczną i niepowtarzalną wystawę „Szancer, wyobraź sobie!”, która odbędzie się 6.07 w godzinach 11.00-12.00. W wystawie mogą wziąć udział dzieci niesłyszące i słabosłyszące, gdyż towarzyszyć im będzie tłumacz PJM (polskiego języka migowego). Wydarzenie jest BEZPŁATNE. Obowiązują zapisy.
Zapewne wielu z Was dobrze zna książki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Akademię Pana Kleksa, baśnie Andersena, Dziadka do Orzechów. Bez Szancera nie wiedzielibyśmy jak wyglądałaby Calineczka czy Pinokio! To właśnie Jan Marcin Szancer, ilustrator polsko-żydowskiego pochodzenia, tworzył przepiękne obrazki do tych oraz wielu innych pozycji i przenosił nas w magiczny, baśniowy świat. Oprócz tego pisał także bajki i felietony, był reżyserem i scenografem teatralnym oraz filmowym.
Na wystawie w Żydowskim Muzeum organizatorzy wykorzystując wielobarwne postacie i bajkowe ilustracje Szancera przenoszą nas w cudowny świat, gdzie będziemy musieli skorzystać z tego, co ma tak zagadkowe, ale i ogromnie ważne znaczenie – wyobraźni! Czymże byłby świat dziecka, czy nawet dorosłego bez tej niesamowitej części ludzkiego mózgu, dzięki której jesteśmy w stanie przenieść się na drugi koniec świata zamykając jedynie oczy, czy wyobrazić sobie, że jesteśmy jakimś super bohaterem i posiadamy niezwykłą moc?
Jan Szancer zapewne nie raz sam musiał zdać się na wyobraźnię marząc o lepszym jutrze, o bardziej przychylnym losie podczas II Wojny Światowej, czy przebywając w obozie przejściowym. Tak też organizatorzy wystawy chcą zachęcić młodego odbiorcę, aby przybliżyć biografię wspaniałego ilustratora. Na wystawie każdy aktywnie może zwiedzać, czyli poczuć się jak autor, postać z bajki czy aktor grający na scenie! A jeśliby tak zawiesić swoje życzenie na drzewie życzeń? Uczestniczyć w teatrze cieni? Przyjrzeć się ścianie niewidocznych strachów czy też wejść do bajkowej szafy z… podwójnym dnem? Przyjdźcie sami i sprawdźcie, a na pewno nie pożałujecie!
Oczywiście cały pobyt w Muzeum z zachowaniem standardów epidemiologicznych i procedur bezpieczeństwa.
- KIEDY: 06.07.2021r godz: 11.00-12.00
- GDZIE: ul. Dajwór 18, Kraków (przystanek tramwajowy „MIODOWA”) REZERWACJE: rezerwacje@festiwalliteraturydzieciecej.pl
- LIMIT MIEJSC: 20
Wydarzenia dostępne zostaną zorganizowane w ramach projektu „Ojce i Dziatki - festiwal dostępny dla każdego dziecka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz