Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego

03.08.2021
Autor: S.

Mam takie pytanie: dziecko uzyskało stopień niepełnosprawności wraz z przysługującym zasiłkiem lub świadczeniem pielęgnacyjnym. Papiery były rozstrzygane od momentu złożenia, czyli od kwietnia, a orzeczenie przyszło w czerwcu. Do końca maja żona była na wychowawczym i oczekując na decyzję orzecznictwa, podjęła pracę z dniem 1 czerwca. Pytanie brzmi: czy jeśli żona teraz ewentualnie by się zwolniła i przeszła na świadczenie pielęgnacyjne, to czy może się starać o wyrównanie świadczenia za okres kwiecień - maj? Czy jest w ogóle możliwość uzyskania wyrównania świadczenia, kto to rozpatruje, do kogo należy się zgłosić? 

Szanowny Panie,

Generalna zasada jest taka, że świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Za okres, w którym Pana żona pracowała zarobkowo nie przysługuje wyrównanie. Ponadto urlop wychowawczy jest okresem urlopowym w czasie zatrudnienia (w ramach stosunku pracy).

Ponadto podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej w czasie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego spowoduje, że za ten okres świadczenie zostanie uznane jako nienależnie wypłacone. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas