Prowadzisz przedsiębiorstwo społeczne i chcesz je rozwijać? Sprawdź możliwości!
Chcesz założyć firmę, która będzie przedsiębiorstwem społecznym? A może już taką prowadzisz i potrzebujesz pieniędzy na rozwój? Dowiedz się więcej o niskooprocentowanych pożyczkach oferowanych przez BGK oraz o tym, jak dobrze przygotować się do wprowadzenia swojego biznesowego pomysłu w życie.
Zapytaliśmy o to Agnieszkę Lange-Olszewską, prezes Fundacji Pro Omnis, której organizacja już trzykrotnie skorzystała z pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej z BGK.
Bydgoska Fundacja Pro Omnis realizuje m.in. usługi opiekuńcze dla osób niesamodzielnych, prowadzi punkty opieki dla małych dzieci oraz tworzy miejsca pracy dla osób wykluczonych. Prowadzi także dwie kuchnie cateringowe: „PyraBula” na Dworcu Głównym w Toruniu i „Talerz Pro Omnis” w Bydgoszczy, a także swoje pierwsze bistro „Talerz pod 11” na ul. Rupniewskiego 11 w bydgoskim Fordonie. Pierwszą pożyczkę z BGK wykorzystała na zakup samochodu do cateringu, druga była pożyczką obrotową, a trzecia płynnościową.
Dowiedz się więcej o działalności Fundacji Pro Omnis.
Realizacja celów społecznych
- Myśląc o pożyczce dla przedsiębiorstwa społecznego (PES), trzeba przede wszystkim pamiętać, że są one przeznaczone dla organizacji, które realizują cele społeczne. Należy zatem wykazać spójność działalności z tymi celami. Pożyczki podmiotów ekonomii społecznej, oferowane przez BGK, są dla tych, którzy realizują założone przez oferenta cele. Oczywiście podmioty ekonomii społecznej powinny je spełniać bez problemu, tak jak było w naszym przypadku. Nie robiliśmy niczego specjalnie „pod pożyczkę”, spełnialiśmy wszystkie warunki – mówi prezes Fundacji Pro Omnis.
Zwraca uwagę na to, że założone w biznesplanie cele musimy zrealizować. Jeśli zaplanowaliśmy np. zatrudnienie dwóch osób z niepełnosprawnością, musimy je faktycznie przyjąć do pracy i utrzymać etaty przez określony czas.
Agnieszka Lange-Olszewska podkreśla, że trzeba mieć zawsze świadomość, że mimo iż pożyczki są bardzo nisko oprocentowane, to pożyczone pieniądze należy... oddać. Organizacja zatem tak musi dysponować swoimi środkami, by zawsze pamiętać o spłacie miesięcznej raty. Pożyczka powinna przynosić firmie także określony efekt ekonomiczny i wpływać na rozwój organizacji.
Zabezpieczenie pożyczki
Ważną kwestią dla powodzenia całego przedsięwzięcia jest zabezpieczenie pożyczki.
- Są pewne warunki zabezpieczenia pożyczki, np. weksle czy zabezpieczenie na sprzęcie. Pożyczkodawca chce zwrotu kapitału, więc powinien mieć także zabezpieczenie i z tym należy się liczyć. Tu istotny jest biznesplan, gdzie wskazujemy, na co wydamy pieniądze i jakie to przyniesie nam dochody, jak to wpłynie na nasz zysk. Zabezpieczenia pożyczki niestety, ale nie można ominąć. Jeśli sama organizacja nie wierzy w powodzenie swojego przedsięwzięcia i ma obawy przed zabezpieczeniem, to trudno wymagać, by pożyczkodawca uwierzył w nasze plany i nam zaufał – mówi Agnieszka Lange-Olszewska.
Podkreśla, że każda pożyczka wiąże się z tym, że organizacja musi udowodnić swoją skuteczność poprzez wywiązanie się z biznesplanu i realizację założonych celów.
Krok po kroku
Zobacz nasz poradnik „Pomoc finansowa dla przedsiębiorstw społecznych. Jak się o nią starać?”.
Bank Gospodarstwa Krajowego od 2012 r. realizuje programy wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, które polegają na udzielaniu im tanich pożyczek. Aktualny program „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” działa w całej Polsce i ściśle wiąże się z misją BGK – wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Więcej informacji na stronie BGK.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz