Samorządy mogą uzyskać od PFRON środki na pomoc dla osób z orzeczeniem poszkodowanych w nawałnicach
PFRON uruchamia program, w ramach którego chętne samorządy mogą otrzymać środki na pomoc osobom z niepełnosprawnością poszkodowanym przez nawałnice.
Aby osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z takiego wsparcia, najpierw samorząd, na terenie którego mieszkają, musi przystąpić do programu PFRON.
Pomoc dla samorządów przewidziana jest w ramach Modułu I i II programu Rady Nadzorczej PFRON „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Celem programu jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami poszkodowanym na skutek działania żywiołu na terytorium Polski.
Kto może skorzystać z pomocy?
Adresatami programu są poszkodowane na skutek żywiołu:
- osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) oraz
- dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia
zamieszkujące na terenach poszkodowanych w wyniku żywiołu w 2021 r., w odniesieniu do których przyznany został zasiłek celowy w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych).
Gdzie wnioskować?
Program będą realizować samorządy, które do niego zechcą przystąpić. Samorząd będzie wyznaczał urząd, który będzie realizował na jego terenie ten program.
„Wnioski w ramach programu można składać w trybie ciągłym do powiatów właściwych miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. W imieniu i na rzecz niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych osób niepełnosprawnych występują rodzice lub opiekunowie prawni tych osób” – informuje PFRON.
Samorządy powiatowe chcące przystąpić do programu, powinny kontaktować się z oddziałami PFRON.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz