Jest już nowy numer magazynu „Integracja”
U progu wakacji zapraszam do lektury „Integracji”, której tematem przewodnim jest tym razem szeroko rozumiana dostępność. Wytycza ona ścieżki kształtowania przestrzeni publicznej, ale też mieszkalnej. Przenosi się ze swoimi wymaganiami do śmiałego podróżowania bez barier, wydarzeń kulturalnych, odpoczynku, a także organizowania życia na co dzień – pisze redaktor naczelna magazynu „Integracja”, Ewa Pawłowska.
Marzenia o dostępności wyrosły z barier, które przez lata pokonują osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale też rodzice z dziećmi w wózkach i osoby starsze. Nowe podejście do niepełnosprawności dała światu Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowana przez Polskę w 2012 r., a do tego program „Dostępność Plus” – jako dobre przełożenie zobowiązań prawnych i kompleksowe ujęcie tematu. Droga do celu jeszcze długa, ale wiadomo, dokąd zmierzamy.
Miasto dostępne
Nagrody za konsekwentne budowanie przestrzeni dla każdego zbiera Gdynia. Zaczynała tuż po projekcie „Warszawa bez barier” i szukała sojuszników. Przez lata pracy nad wrażliwością społeczną stworzyła przyjazny klimat otwartości, tolerancji i samodzielności nie tylko dla mieszkańców, ale i wszystkich osób przyjezdnych. Polecam rozmowę z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem tego wyjątkowego miasta, które nauczyło się włączania każdego człowieka pragnącego życia bez barier.
Piotr Pawłowski kochał Gdynię za tę otwartość i gotowość do zmiany. Wiele godzin spędził na rozmowach z włodarzami miasta. „Chcemy, żeby wszyscy czuli się komfortowo, i chcemy tak projektować, by to odpowiadało najwyższym standardom” – zapewnia w wywiadzie prezydent Szczurek. Tak się zawsze czuliśmy w Gdyni, której Piotr był Honorowym Obywatelem i z tego tytułu był niesłychanie dumny.
Czas na komfortki
Konkurs na polską nazwę changing places rozstrzygnięty! Jej autorem został Michał Gawłowski, 40-letni handlowiec z Poznania, miłośnik czytania książek. Gratuluję zwycięzcy i dziękuję przewodniczącemu jury, dr. hab. Michałowi Rusinkowi, oraz Koalicji „Przewijamy Polskę”.
Komfortka to nowy azymut w dostępności i nowe wyzwania dla obiektów publicznych w naszym kraju. O tym, jak zaaranżować komfortkę w przeciętnym mieszkaniu, pisze ekspert Integracja LAB, architekt Adam Włodzimierz Wach.
Integracja ma wiedzę i doświadczenie w zakresie dostępności. Przypomnę słowa Piotra: „Najistotniejsze jest to, żebyśmy przypilnowali każdego, kto planuje inwestycje. Należy uratować jak najwięcej budynków. Na etapie inwestycji mamy szanse podpowiedzieć, co poprawić, co jest nie tak. Te plany muszą pod kątem dostępności zobaczyć i ocenić fachowcy. Spróbujmy uratować to, co możemy”. Tak będziemy robić.
Spis treści nr 3/2021
Fakty i opinie
- 3. Od redaktora... • Droga do wolności
- 4. Z kraju • W polityce, prawie, kulturze, sporcie, PFRON, regionach, ngo…
- 7. Jak zamówić „Integrację”?
- 8. Listy Czytelników
Nasze sprawy
- 10. Gość Integracji • Prezydent Wojciech Szczurek – Gdynia 3.0
- 14. Podkasty Integracji • Wizja świata – rozmawia Ilona Berezowska • Z każdym o wszystkim – rozmawia Mateusz Różański
- 15. Linia wysokiego zaufania • Psychiczna bariera
- 16. Miejsce dostępne • Centrum Integracja w Gdyni
Warto wiedzieć
- 20. Podróże na wózku • Swojsko i egzotycznie
- 25. Non stop dyżur • Wyłączeni
- 26. Kultura bez barier • Na równych prawach
- 29. Inny punkt widzenia • Cyfrowa niedostępność
Zdrowie i życie
- 30. Dobre rozwiązania • COMBO z certyfikatem
- 32. Rozkosze umysłu • Ciało słabe, ciało krzywe, ciało pozytywne
- 33. Bezpiecznie nad wodą • Płytka wyobraźnia
- 37. Integracja LAB • Winda niejedno ma imię
- 42. Integracja LAB • Mieszkanie po adaptacji
- 46. Przewijamy Polskę • Czas komfortek • Ankieta zgłoszeniowa
- 50. Medycy w pandemii • Czas postCOVIDowy
- 54. Wokół spektrum • Depresja w autyzmie jest częstsza
- 58. Poradnik pacjenta • Lęk przed utratą komórki
Kultura i edukacja
- 60. Tworzyć każdy może... • Artystyczne medale olimpijskie
- 62. Kalejdoskop • Książki i filmy
- 64. Prawnik odpowiada • Czytelnicy pytają
- 66. Informator ZUS (38) • Zawiadomienie ZUS o każdej zmianie adresu
- 67. Stypendium im. Piotra Pawłowskiego
Komentarze
-
Zasiłek stały dla osoby z niepełnosprawnością
09.07.2021, 07:52Wdrażanie wszelkich projektów i systemów mających na celu minimalizowanie barier dla osób z różnymi niepełnosprawnościami jest niezbędne. Dostrzegam to nawer na przykładzie tzw. własnego podwórka. Mieszkam w 10-piętrowym wieżowcu z końca lat 80-tych XX wieku. Na piątym piętrze mieszka matka z dwojgiem małych dzieci. Matka, która porusza się na wózku. Podziwiam jej determinację przy pokonywaniu schodów po wyjściu z windy. Wszyscy tak bardzo są "uwrażliwieni" na osoby z niepełnosorawnościami. Temat ten ostatnimi laty stał się bardzo trendy. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego ci wszyscy, którzy tak empatię przejawiają wobec tych osób nie dostrzegają (a może nie chcą) aspektu finansowego. Mam tutaj na myśli tzw. zasiłek stały. Nie każda osoba z niepełnosprawnością ma rentę socjalną. Od dziecka lekarze diagnozowali u mnie "jakieś" problemy z sercem, ale poza wykrytym szmerem nie potrafili jednoznacznie określić przypadłości. Dopiero w wieku 35 lat, gdy mój stan zdrowia nagle pogorszył się, wylądowałam w Instytucie Kardiologii w Aninie i przeprowadzono mi tam operację serca. W karcie mam wpisane, że choroba od urodzenia. Tyle, że stwierdzono ją, gdy byłam osobą 35 letnią. Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z Miejskiego Zespołu Orzecznictwa - stopień umiarkowany (07-S i 05-R). Obecnie mam zasiłek stały z OPS w wysokości 645 pln. I tutaj moje pytanie. Czy uważacie Państwo, że ta kwota pozwala na godziwą egzystencję? To są kpiny biorąc pod uwagę chociażby najniższe minimalne wynagrodzenie w Polsce. Celowo pomijam też temat braku empatii ze strony pracowników OPS, którzy niejednokrotnie wobec takiej osoby stosują tzw. mobbing urzędniczy (sama tego doświadczyłam). Mówi się o podnoszeniu wysokości zasiłków opiekuńczych, a dlaczego pomija temat zasiłków stałych???? Jestem bardzo ciekawa Państwa opinii w tym zakresie. I może to właśnie redakcja "Integracji" będzie pierwsza, która zajmie się tym tematem. Bo naprawdę istnieje spora grupa takich osób. Pozdrawiam serdecznieodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz