Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl
Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich: usługi zamiast DPS-ów; Wiadomo, ile osób skorzysta w tym roku z programu asystenta osobistego; Niewiele ponad 28 proc. gmin w Polsce realizuje w tym roku program opieki wytchnieniowej; Centrum Integracja Gdynia rekrutuje! To tylko kilka z najważniejszych informacji, które wydarzyły się w pierwszym tygodniu lipca. Zobacz więcej newsów!
Polecamy
Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich: usługi zamiast DPS-ów
Sejm poparł kandydaturę prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Czy jeśli obejmie on to stanowisko, prawa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów będą dla niego priorytetem?
Dorota Próchniewicz: Przywrócić pamięć o sobie
Zależność. Niesamodzielność. Całodobowa opieka. Non stop dyżur. Obecność. Współzależność. Wieczna gotowość. Podobnych słów, które opiszą relację opiekun–podopieczny można znaleźć więcej. Stan, w którym jedna osoba daje drugiej wszystko. Dlaczego? Czy musi?
Wydarzenia
Wiadomo, ile osób skorzysta w tym roku z programu asystenta osobistego
11 019 osób skorzysta w tym roku z rządowego programu asystenta osoby z niepełnosprawnością. Znamy szczegółowe dane o realizacji programu, których źródłem jest odpowiedź wiceministra Pawła Wdówika na interpelację posłanki Iwony Michałek, która pytała resort rodziny o stan realizacji oraz powód opóźnień realizacji programu.
Niewiele ponad 28 proc. gmin w Polsce realizuje w tym roku program opieki wytchnieniowej
699 gmin realizuje w 2021 r. program „Opieka wytchnieniowa” – wynika z odpowiedzi wiceministra rodziny Pawła Wdówika na interpelację posłanki Iwony Hartwich.
Praca
Centrum Integracja Gdynia rekrutuje!
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji/Centrum Integracja Gdynia poszukuje: doradczyni/doradcy socjalnego, specjalistki/specjalisty ds. niepełnosprawności.
Nasze działania
Jest już nowy numer magazynu „Integracja”
U progu wakacji zapraszam do lektury „Integracji”, której tematem przewodnim jest tym razem szeroko rozumiana dostępność. Wytycza ona ścieżki kształtowania przestrzeni publicznej, ale też mieszkalnej. Przenosi się ze swoimi wymaganiami do śmiałego podróżowania bez barier, wydarzeń kulturalnych, odpoczynku, a także organizowania życia na co dzień – pisze redaktor naczelna magazynu „Integracja”, Ewa Pawłowska.
Ewa Błaszczyk: Cuda też się zdarzają
- W Integracji od lat walczymy o to, aby świat był dostępny dla osób z niepełnosprawnością, ale to nie jest jedyny kierunek naszego działania – stwierdza Ewa Pawłowska. – Życiowe doświadczenia popchnęły nas także w inną stronę. Radząc sobie z traumą po śmierci Piotra Pawłowskiego, poczuliśmy potrzebę troski o godność pacjenta. Chociaż śmierć Piotra była dla całego zespołu bolesna, wyzwoliła energię do działania. Chcemy wiele zmienić, zwrócić uwagę na problemy pojawiające się po nagłych wypadkach, chcemy edukować ludzi, odkrywać różne aspekty opieki nad pacjentami. Mieści się w tym m.in. sytuacja osób w śpiączkach. Chcemy poświęcić temu cykl tekstów i rozpoczynamy go rozmową z Ewą Błaszczyk, założycielką i prezes Fundacji Akogo?, w ramach której działają kliniki Budzik – w Olsztynie i Warszawie.
Kultura
Kraków: zapisz się na „Warsztaty taneczne dla osób poruszających się na wózku”
Fundacja Brak Barier z Krakowa działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami rozpoczęła projekt „Warsztaty taneczne dla osób poruszających się na wózku”. Portal Niepelnosprawni.pl oraz magazyn „Integracja” objęły projekt swoim patronatem medialnym.
Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” zaprezentował plakat
Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” zaprezentował plakat tegorocznej – 18. edycji festiwalu autorstwa Grzegorza Otulakowskiego.
Sport
ME w rugby na wózkach: Polacy z awansem do Dywizji A
Sześć reprezentacji rywalizowało w Warszawie w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2021 r. w mistrzostwach Europy w rugby na wózkach dywizji B. Stawka była wysoka. Tylko dwie drużyny mogły liczyć na miejsce wśród ośmiu najlepszych zespołów, które przyszłym roku wezmą udział w mistrzostwach Dywizji A.
Relacje
W oczekiwaniu na wybudzenie...
Julka wybrała się na rowerze do babci, Łukasz wracał z pracy samochodem, Anna – po raz pierwszy znad morza. W jednej sekundzie wszystko się zmieniło. W szoku, z traumatycznymi przeżyciami ze szpitali i z poczuciem ogromnej krzywdy pozostali ich bliscy. Czekają na wybudzenie córki, męża, matki...
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz