Wypowiedzenie warunków umowy o pracę
Czy można zmienić warunki umowy o pracę? Wróciłam do pracy po 33 dniach nieobecności, lekarz dopuścił mnie do pracy, lecz po 2 dniach dostałam pismo, że zmieniają mi warunki pracy na 1/4 etatu. Jestem osobą z umiarkowaną niepełnosprawnością, wiedzieli kogo przyjmują, nie chodziłam na zwolnienia ot tak, bo cieszyłam się, że mogę normalnie funkcjonować, co zrobić w takiej sytuacji, nie chce się zgodzić na ich warunki, bo to uwłaszczenie mojej godności. Co zrobić w takiej sytuacji? Powodem było liczne chorobowe, dezorganizacja pracy i niemożność bieżącego i zgodnego z planem zarządzania działem i dodatkowe koszty dla pracodawcy. Pracuje tu od prawie 4 lat, zdrowie posypało mi się, jak pojawił się COVID.
Szanowna Pani,
wypowiedzenie warunków umowy o pracę przewidziane w Kodeksie pracy podlega określonym regulacjom i ograniczeniom.
Zgodnie z art. 42. Kodeksu pracy - § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
- § 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
- § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
- § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik