Zasiłek pielęgnacyjny
Dlaczego nie uwzględniono osób urodzonych w latach 60.? W tamtym okresie prawie nikt nie miał orzeczenia o niepełnosprawności... Chore to chore wyrośnie... Mając powyżej 50 lat i mając umiarkowany stopień, nie dostaniesz zasiłku, bo nie posiada się orzeczenia „przed ukończeniem 21. roku życia”... To jest paradoks albo niedokończone prawo w tej kwestii.
Szanowna Pani,
zasiłek pielęgnacyjny jest to świadczenie przyznawane w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w art. 16 stanowi, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku do 16. roku życia jeżeli posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Przepisy określają więc warunki otrzymania zasiłku w Pani przypadku. Niestety, warunkiem przyznania zasiłku jest potwierdzenie, że niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia. Pomocne byłoby odnalezienie potwierdzenia leczenia, na przykład w przychodni specjalistycznej. W przeciwnym wypadku zasiłek nie zostanie przyznany.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik