Warsztaty z prawnikiem Integracji. Wiele pytań i odpowiedzi
Świadczenia krok po kroku, przywileje pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, różnica między zasiłkiem a dodatkiem pielęgnacyjnym, co robić, by w pandemii nie stracić swoich praw i jakie są zasady dorabiania do renty. O to wszystko pytali uczestnicy spotkania z mec. Grzegorzem Jaroszczykiem, prawnikiem Integracji, które odbyło się 21 lipca 2021 r. przy ul. Dzielnej 1 w Warszawie. Spotkanie było przeznaczone dla osób, które szukają pracy razem z doradcami Centrum Integracja.
O tym, że to skuteczna metoda odnalezienia się na rynku pracy, jest przekonany pan Przemysław. Dla niego to już czwarte szkolenie.
- Rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami nie jest łatwy. Nie ma zbyt wielu ofert, ale po szkoleniach w Integracji czuję się lepiej przygotowany do spotkań z pracodawcami. Wysłałem 10 ofert i dostałem cztery pozytywne odpowiedzi – mówi pan Przemysław, który planuje przyjąć ofertę w gastronomii.
Pozytywną odpowiedź dotyczącą zatrudnienia dostał również pan Grzegorz.
- Nadal jednak szukam pracy – zaznacza. – Propozycja, którą dostałem, nie była dla mnie. Cieszę się, że spróbowałem coś zmienić w swoim życiu, ale akurat ta praca była związana z długimi godzinami przez ekranem monitoringu. W moim przypadku skończyłoby się migrenami. Wysyłam więc dalej.
Check-lista mecenasa
Dynamicznie zmieniające się prawo pracy i rozsiane po wielu przepisach regulacje dotyczące niepełnosprawności nie ułatwiają życia panu Adamowi, który do Polski przyjechał 15 lat temu z Czeczenii i szuka stałej pracy. Swoje wątpliwości zamierza rozwiać w rozmowie indywidualnej z prawnikiem Integracji.
- Podczas spotkań i konsultacji indywidualnych nie tylko przyglądam się konkretnej sprawie – podkreśla prowadzący spotkanie mec. Grzegorz Jaroszczyk. – Mam swoją „check-listę” i przy okazji sprawdzam, czy pytająca osoba korzysta ze wszystkich przysługujących jej praw, czy dostaje zasiłki, dodatki, czy jest świadoma swoich możliwości. Ta praca przynosi mi mnóstwo satysfakcji. Lubię sytuacje, w których mogę komuś pomóc, zrobić dla kogoś coś konkretnego i znaleźć właściwe rozwiązanie – dodaje.
Uczestnicy spotkania brali w nim aktywny udział. Opowiadali swoje historie, zadawali pytania, prowadzili ożywioną dyskusję. Niektórzy czekają już na kolejne warsztaty.
Wygrać ze stresem
Pan Piotr zna swoje prawa. Potrzebuje innego rodzaju wsparcia w szukaniu pracy.
- Takie warsztaty są potrzebne, żeby poczuć się lepiej przygotowanym do szukania pracy, ale moim problemem nie jest brak wiedzy prawnej, a stres, jaki odczuwam przed spotkaniem z pracodawcą – podkreśla.
Z myślą o takich osobach, jak pan Piotr, Centrum Integracja planuje kolejne spotkanie, tym razem z psychologiem, a już wkrótce odbędą się warsztaty otwarte także osób, które dopiero planują przyłączenie się do projektów Centrum. Będzie ono dotyczyło wizerunku podczas rozmów z pracodawcą.
Informacje o temat kolejnych spotkaniach w Centrum Integracja w Warszawie można uzyskać pod numerem: 570 066 906 lub adresem e-mail: dorota.pogan@integracja.org
Zapraszamy na indywidualne konsultacje prawne i psychologiczne udzielane przez specjalistów w ramach projektu „Ogólnopolski Informator dla Osób Niepełnosprawnych II” realizowane przez Fundację Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz