Nowy RPO: Całym sercem będę wspierał prace nad likwidacją ubezwłasnowolnienia
Senatorowie większością głosów wyrazili zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wśród pytań zadanych mu przez senatorów było też jedno dotyczące ubezwłasnowolnienia.
- Uważam, że ubezwłasnowolnienie jest instytucją, która powinna być głęboko zreformowana z uwagi na potrzebę zapewnienia adekwatnej pomocy osobom z niepełnosprawnościami – odpowiedział prof. Wiącek na pytanie zadane przez wicemarszałkinię senatu, Gabrielę Morawską-Stanecką (Nowa Lewica).
Potrzebna zmiana konstytucji
Prof. Wiącek zwrócił też uwagę na problem mogący utrudnić likwidację ubezwłasnowolnienia.
- Zdaję sobie sprawę, że są wysuwane postulaty całkowitej likwidacji tej instytucji. Ale to wymagałaby zmiany Konstytucji. Bo art. 62 ustęp 2 wyraźnie mówi o ubezwłasnowolnieniu - jest ono instytucją konstytucyjną. Jeśli toczyłyby się prace dotyczące likwidacji ubezwłasnowolnienia, które ja całym sercem bym wspierał, i dotyczące zmiany systemu wsparcia, które są bardziej adekwatne do dzisiejszych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, to powinny one przybierać formę prac nad zmianą ustępu 2 artykułu 62 Konstytucji – zauważył Marcin Wiącek. – W pełni opowiadam się za całkowitą zmianą formuły ubezwłasnowolnienia. Ponieważ zwłaszcza w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego może dochodzić do sytuacji, w której godność osoby ubezwłasnowolnionej jest nadmiernie ograniczana – dodał.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Komentarz