Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pobyt opiekuna na turnusie z dzieckiem

20.09.2021
Autor: E.

Jadę na turnus z synem jako opiekun (orzeczenie do końca czerwca, punkt 7 i 8 wymaga). Złożyłam wniosek o nowe orzeczenie, czekam na komisję. Dołączyłam dokumenty, że jadę na turnus. Co w sytuacji gdy nie dostanę punktu 7 i 8 w orzeczeniu? Będę opiekunem dziecka, które nie wymaga opieki? Jak prawnie to wygląda? PFRON ma stare orzeczenie, że dziecko wymaga opiekuna na turnusie.

Szanowna Pani,

zgodnie z §  4. 2. – Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. - w sprawie turnusów rehabilitacyjnych - Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna, pod warunkiem że:

  • 1) wniosek lekarza, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna;
  • 2) opiekun:
  • a) nie będzie pełnił funkcji członka kadry na tym turnusie,
  • b) nie jest osobą niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby,
  • c) ukończył 18 lat lub
  • d) ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej.
  • 3. Dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.
  • 4. W przypadku skrócenia uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym z przyczyn innych niż losowe osoba niepełnosprawna ponosi koszty pobytu na tym turnusie.
  • 5. W przypadku skrócenia pobytu opiekuna osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym z przyczyn innych niż losowe opiekun ponosi koszty pobytu na tym turnusie.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas