Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa wydana poza Europą, czy obowiązuje w Polsce?

20.09.2021
Autor: M.

Mój mąż jest niepełnosprawny i ma kartę parkingową wydaną w Kanadzie, gdzie mieszkamy, odwiedzając co roku Polskę. Nikt tej karty dotąd nie kwestionował, łącznie z polską policją na całym terenie Polski. Dwa tygodne temu jednak, w Warszawie na platnym parkingu przy ul. Długiej, gdzie zaparkowalismy na kopercie dla niepełnosprawnych (płacąc za parking - tak na wszelki wypadek), miejska straż zakwestionowała legalność naszej karty niepełnosprawności, twierdząc, że tylko i wyłącznie wydana w Polsce karta jest dla nich ważna. Przy okazji, zostaliśmy poinformowani, że proces otrzymania takiej karty jest w Polsce długi, około pół roku. Nie możemy tak długo zostać w Ojczyźnie, ponieważ ja pracuję. Czy rzeczywiście karta wydana za granicą jest w Polsce nieważna? Czy jest w tej sprawie jakaś ustawa? 

Szanowna Pani,

podobne pytanie zadaliśmy pracownikom Ministerstwa Infrastruktury, podaję poniżej odpowiedź jaką uzyskaliśmy w 2019 roku:

„Szanowny Panie Redaktorze,

do korzystania z uprawnień dla osób niepełnosprawnych przewidzianych w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym są uprawnione zarówno osoby legitymujące się kartą parkingową wydaną w Polsce, jak i w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w państwach nie należących do UE.

Z poważaniem

Wydział prasowy

Ministerstwo Infrastruktury”.

O problemie „zagranicznych” kart parkingowych pisaliśmy na naszym portalu.

Zgodnie z art. 8. ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym:

  1. Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami o których mowa w art. 7 ust. 2.

Natomiast zgodnie z ust. 6. w/w artykułu -  przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w stosunku do kierujących pojazdami zaopatrzonymi w kartę parkingową wydaną za granicą.

Na koniec muszę niestety dodać, iż można się spotkać w praktyce z różnymi problemami z honorowaniem poszczególnych zagranicznych dokumentów w Polsce.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas