Jest projekt zmian przepisów o uldze podatkowej. Przeczytaj, co będzie można odliczyć
Do opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on szereg zmian w przepisach o uldze rehabilitacyjnej. Co oznaczają one dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin?
Celem projektowanej ustawy jest stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego. Stąd też szereg zmian, zwiększających katalog wydatków, które można odliczyć od dochody w ramach ulgi rehabilitacyjnej podczas rozliczania PIT.
Odliczysz wydatki na sprzęt
Projekt zakłada, że od podstawy podatkowej będzie można odliczyć wydatki na zakup, naprawę lub wypożyczenie wyrobów medycznych: protezy, ortezy, gorsety korekcyjne, aparaty słuchowe czy sprzęt stomijny (pełną listę można znaleźć w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z maja 2017 roku). Odliczeniu podlegać będą też wydatki na wyposażenia, umożliwiające używanie tych wyrobów zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.
Pieluchy i pieluchomajtki uwzględnione
Ponadto odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej będą podlegały wydatki poniesione na: pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne. Odliczenie to będzie limitowe kwotą 2 280 zł.
Opiekun odliczy koszt pobytu na turnusie
Nowe przepisy wprowadzą też możliwość odliczenia wydatków za pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą z niepełnosprawnością w tym dzieci do lat 16 – na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej. Dotychczas odliczeniu podlegały jedynie wydatki poniesione na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i w tych zakładach jedynie samych osób z niepełnosprawnością.
Nie tylko przejazdy własnym autem
Zmiana przepisów pozwoli też na odliczenie wszelkich wydatków poniesionych na przewóz osoby z niepełnosprawnością, w tym dzieci do lat 16, nie tylko związanych z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zaproponowana zmiana ostatecznie porządkuje przepisy dotyczące wydatków na przejazdy osób z niepełnosprawnością. Po zmianie, jak podobnie jest to w przypadku używania własnego samochodu – odliczenie będzie możliwe bez względu na cel, któremu miał służyć przewóz osoby z niepełnosprawnością.
Limit dochodów unormowany
W projekcie ustawy zawarty jest też przepis, który normuje limit dochodowy dotyczący dochodu osoby z niepełnosprawnością. Nieprzekroczenie go oznacza, że osoba ta pozostaje na utrzymaniu innej bliskiej osoby. Przepis ten jednocześnie nie pozbawia prawa do odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez samą osobę z niepełnosprawnością (jeżeli takie wydatki poniosła). Przyznaje natomiast prawo do odliczenia wydatków poniesionych przez inną osobę – o ile są to wydatki na cele rehabilitacyjne na rzecz współmałżonka, dzieci własnych i przysposobionych, dzieci obcych przyjętych na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zięciów i synowych. Jest jednak warunek: dochody osoby niepełnosprawnej nie mogą przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.
Szczegółowe informacje można znaleźć w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Komentarze
-
Trzymam kciuki
02.08.2021, 16:50Propozycje zmian naprawdę dobre. Najwyższy czas na takie zmiany. Wiemy jakie ponosimy koszty dla naszych podopiecznychodpowiedz na komentarz -
Nowy Ład zakłada, że od niskich emerytur nie będzie podatku ! To od czego odpisać ulge ???odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz