Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl
Warto likwidować bariery. To nie jest takie trudne, jak się wydaje; Miasto wrażliwości, czyli Gdynia 3.0; Jest projekt zmian przepisów o uldze podatkowej. Przeczytaj, co będzie można odliczyć; Pełnomocnik Wdówik: „DPS-y przypominają dziś kolonie karne”. Mówił też o wyroku TK dla opiekunów. Więcej newsów znajdziesz w podsumowaniu ostatniego tygodnia lipca na portalu Niepelnosprawni.pl.
Szczególnie polecamy
Warto likwidować bariery. To nie jest takie trudne, jak się wydaje
Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie to kolejny budynek instytucji publicznej, który dzięki Funduszowi Dostępności, realizowanemu przez Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), stał się bardziej dostępny dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
Miasto wrażliwości, czyli Gdynia 3.0
- Synonimem nowoczesności jest poziom 3.0, czyli miasto wrażliwości, w którym rozwija się różnego rodzaju nowoczesne narzędzia pod kątem spełniania oczekiwań często definiowanych przez samych mieszkańców – mówi nam w wywiadzie Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni.
Najważniejsze wydarzenia
Jest projekt zmian przepisów o uldze podatkowej. Przeczytaj, co będzie można odliczyć
Do opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on szereg zmian w przepisach o uldze rehabilitacyjnej. Co oznaczają one dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin?
Pełnomocnik Wdówik: „DPS-y przypominają dziś kolonie karne”. Mówił też o wyroku TK dla opiekunów
- Osoby korzystające z pomocy instytucji muszą mieć możliwość samodzielnego decydowania choćby o tym, kiedy zgasić światło w pokoju. I czy chcą na śniadanie kawę czy herbatę – powiedział na łamach środowego wydania „Dziennika Gazeta Prawna” wiceminister w resorcie rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Jesteś rodzicem lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością? Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń
Fundacja SEDEKA zaprasza na cykl bezpłatnych szkoleń online dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji wśród członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością, nabycie dodatkowych umiejętności, poszerzanie wiedzy oraz ukształtowanie postaw, które sprzyjają zwiększaniu samodzielności oraz aktywności społecznej ich podopiecznych.
Praca
Zwolnił z pracy kobietę z zespołem Downa, która otrzyma 300 tys. dolarów odszkodowania. Czy w Polsce byłoby to możliwe?
Czy pracodawca może zmienić godziny pracy bez uzgodnienia tego z pracownikiem? Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik z niepełnosprawnością? Czy jest to naruszenie prawa pracy i co mówią o takich sytuacjach polskie przepisy?
Nasze działania
Dobre rozwiązania: komfort i dostępność w wagonach COMBO
Wagony COMBO już wjechały na polskie tory. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnością będą mogły w komfortowych warunkach poruszać się pociągami PKP Intercity. Potwierdza to przyznany po raz pierwszy polskiemu przewoźnikowi certyfikat „Transport bez barier”.
Kultura
Niedługo rusza Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta 2021”
W poniedziałek, 9 sierpnia, w Gdyni rozpocznie się Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Pociąg do Miasta 2021”. Do soboty, 14 sierpnia, w nieoczywistych miejscach miasta zostanie zaprezentowanych sześć najciekawszych spektakli polskich teatrów offowych.
Gwiazdor serialu „Skazany na śmierć” ujawnił, że zdiagnozowano u niego autyzm
Wentworth Miller, którego widzowie kojarzą głównie z rolą w popularnym serialu „Skazany na śmierć”, ujawnił w poście opublikowanym na Instagramie, że rok temu zdiagnozowano u niego autyzm. - To nie jest coś, co chciałbym zmienić. Nagle bycie osoba autystyczną stało się centralnym punktem mojej tożsamości. Tego, kim jestem i co osiągnąłem – wyznał nominowany do Złotego Globu aktor.
Sport
Igrzyska paraolimpijskie okiem japońskiej dziennikarki
Kyoko Hoshino od 15 lat pisze o sporcie paraolimpijskim w japońskich mediach. Igrzyska w Tokio będą siódmymi, w których weźmie udział w roli dziennikarki. Od 2004 r. jest również przewodniczką niewidomych biegaczy.
Relacje
Urlop na wózku. Swojsko i egzotycznie
Kamil Kowalewicz, Osobowość Internetowa w konkursie „Człowiek bez barier 2019”, to zapalony podróżnik. Poruszający się na wózku tetraplegik często zwiedza świat z żoną. Pierwszą wspólną podróż zagraniczną odbyli w 2002 r. Pojechali do Włoch. Potem były Chiny. To podczas wyprawy do Państwa Środka zauważyli, że nie ma wielu informacji o dostępności miejsc dla turystów na wózkach. Postanowili to zmienić i zaczęli prowadzić blog RobiMY Podróże. Stał się popularny wśród osób z niepełnosprawnością, ale też rodziców z dziećmi w wózkach. Czytelnikom „Integracji” Kamil Kowalewicz zaproponował kilka miejsc na krótkie i dłuższe wyjazdy dla początkujących.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz