Pobieram rentę socjalną, co ze świadczeniem pielęgnacyjnym?
Jestem osobą niepełnosprawną, stopień umiarkowany, mam rentę socjalną z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Pracuję na pełny etat, mam m.in. wynagrodzenie. Mam dziecko niepełnosprawne, lat 7, orzeczenie, pkt 7 i 8 dwie choroby: 1. wymagająca stałej opieki fenyloketonuria, 2. postępująca - zanik mięśni i nerwów. Ja również mam zanik mięśni i postępuje. Rozważam zasiłek opiekuńczy na dziecko, ale pozbawiam się w tym momencie zarówno wypłaty, jak i renty socjalnej. Dlaczego? Słyszałam, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w tej sprawie, ale nie mogłam tego znaleźć. Rozumiem, że wypłatę z pracy zamieniam na kwotę zasiłku, ale dlaczego jednocześnie ja zostaję uzdrowiona? Już teraz nie stać mnie na rehabilitację dla siebie, mam kredyt na 30 lat, a co potem? Inne pytanie: co jeśli córka nie otrzyma któregoś z punktów na kolejnej komisji? Jakoś dziwnie dostaje teraz stale tylko na rok... czy wrócą mi potem rentę? Jak to wygląda?
Szanowna Pani,
sprawa wymaga wyjaśnienia, ponieważ renta socjalna przyznawana jest w przypadku całkowitej niezdolności do pracy, a nie jak napisała Pani z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Warto zatem sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik