Przewinięty Poznań. Przewijamy Polskę! [FILMIK]
Przewijamy Polskę to akcja społeczna, której celem jest stworzenie bazy Komfortek. Ta nazwa oznacza pomieszczenia pielęgnacyjne lub toalety wyposażone w leżankę, przewijak, a nawet podnośnik – umożliwiające dorosłym osobom niekontrolującym potrzeb fizjologicznych (z niepełnosprawnością lub starszym) zmianę pieluchy czy pieluchomajtek i wykonanie innych czynności higienicznych w godnych warunkach.
Filmik został udostępniony za zgodą autora – Pana Joanasza Błajeta. Dziękujemy!
Każdego dnia ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Robią to często w niehigienicznych i urągających godności warunkach: na podłogach publicznych toalet, aptek lub restauracji, na ławkach w parkach, w samochodach. Chcąc uniknąć takich sytuacji, część osób przez wiele godzin stara się nie jeść lub nie pić, bierze środki ograniczające czynności fizjologiczne albo zostaje w domach... Odpowiedzią na te potrzeby jest akcja Przewijamy Polskę i tworzenie w całym kraju Komfortek dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.
Wypełnij ankietę!
Zapraszamy do wypełnienia ankiety z dokładną informacją na temat lokalizacji miejsca, jego wyposażenia, dostępności, parametrów, godzin otwarcia itp. Baza miejsc będzie na bieżąco aktualizowana i docelowo posłuży do stworzenia wyszukiwarki lub interaktywnej mapy Polski.
Postarajcie się, aby w bazie znalazły się Wasze miejscowości i obiekty! Wypełnienie ankiety zajmie nie więcej niż 15 minut.
Podane przez Państwa informacje zostaną bezpłatnie udostępnione. Ułatwi to osobom z niepełnosprawnością (dorosłym, starszym dzieciom i młodzieży, ich rodzicom i opiekunom oraz ludziom starszym) znalezienie tego typu miejsc w całej Polsce. Bazę miejsc zaczniemy publikować już przyszłym tygodniu na portalu Niepelnosprawni.pl, na facebookowym profilu akcji „Przewijamy Polskę” oraz w innych miejscach związanych z akcją.
Ogólnopolska Koalicja
Akcję Przewijamy Polskę tworzy pięć organizacji pozarządowych z:
- Poznania – Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”,
- Krakowa – Fundacja Mali Siłacze,
- Gliwic – Fundacja NieOdkładalni,
- Lublina – Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki,
- Warszawy – Fundacja Integracja.
Komentarz