Odwołanie od decyzji KRUS w sprawie ustalenia prawa do renty chorobowej
Jak napisać odwołanie, które wydaje mi się krzywdzące dla moje żony. Żona choruje na depresję od 16 lat, są dni lepsze, ale i zdarza się, że boi się sama wyjść z domu. W uzasadnieniu lekarz rzeczoznawca uznał, że nie uznaje za całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie i nie stwierdza niezdolności do samodzielnej egzystencji. Według mnie decyzja jest krzywdząca i niezrozumiała, chciałbym się dowiedzieć, jak uzasadnić odwołanie, abym mógł skutecznie uzyskać pozytywną decyzję?
Szanowny Panie,
od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy KRUS osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od daty doręczenia wypisu z treści orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej, która wydała wypis orzeczenie lekarza rzeczoznawcy staje się prawomocne po upływie 14 dni od daty jego doręczenia, jeśli nie zostało ono zaskarżone.
Orzeczenie komisji lekarskiej Kasy jest ostateczne, ponieważ nie przysługuje od niego odwołanie i staje się prawomocne w dniu jego wydania. Decyzję o nieprzyznaniu renty można zaskarżyć w sądzie administracyjnym. W odwołaniu, jak i zaskarżeniu ważna jest dokumentacja medyczna, ale także i opis trudności w samodzielnym funkcjonowaniu żony, w czynnościach dnia codziennego i konieczności wsparcia osoby drugiej. Warto opisać czy żona jest zdolna do prowadzenia gospodarstwa, a jeśli nie, to dlaczego. Pismo nie wymaga użycia prawniczych terminów, można napisać je prostym językiem. Możecie Państwo skonsultować się z prawnikiem w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej w najbliższym punkcie.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik