Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka stomatologiczna

06.10.2021
Autor: D.

Czy anestezjog na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym mógł odmówić znieczulenia. Dodam tyle, że Kamil jest 19-latkiem, ma autyzm, jest wysokofunkcjonujący, odpowiada na pytania, pod zgodą na zabieg podpisał się samodzielnie. Anestezjolog zdyskredytował go po pytaniu, ile ma lat. Na pytania: jak się nazywa, gdzie mieszka i czy wie, co będzie robione, odpowiedział bezbłędnie.

Szanowna Pani,

zgodnie z prawem, po rozmowie z anestezjologiem, przed wykonaniem znieczulenia pacjent musi wyrazić na nie świadomą zgodę. To znaczy, że jest ona ważna jedynie wówczas, kiedy została wyrażona przy pełnym zrozumieniu przez pacjenta sposobu znieczulenia, zagrożeń z nim związanych oraz możliwości zastosowania innego sposobu leczenia. Ma ona formę pisemną i jest potwierdzana czytelnym podpisem. Jeżeli pacjent nie może się podpisać, może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej w ten sposób, że składa na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku osoba przezeń upoważniona wypisze swoje imię i nazwisko oraz złoży swój podpis. 

Pacjent po uzyskaniu wyczerpujących informacji wyraża świadomą zgodę na wykonanie proponowanego rodzaju znieczulenia. Jeżeli pacjenci będą pod wpływem leków mających wpływ na stan świadomości lub alkoholu zostaną potraktowani jak osoby, które nie są w stanie wyrazić świadomej zgody na znieczulenie. Jeżeli w którymkolwiek momencie pacjenci zdecydują, że nie chcą być operowani czy też znieczulani w uzgodniony wcześniej sposób (nawet leżąc na stole operacyjnym), lekarz anestezjolog wypełniając ich wolę odstąpi od znieczulenia i skieruje z powrotem do oddziału.

Na anestezjologu spoczywa duża odpowiedzialność. Przeprowadzając wywiad przed zabiegiem chce mieć pewność pełnej świadomości pacjenta, zrozumienia jego pytań. Jeśli zabieg spowodowałby negatywne skutki, co czasami się zdarza, anestezjolog i  placówka medyczna ponosiliby odpowiedzialność, także finansową. W tym przypadku chyba zabrakło porozumienia komunikacyjnego między Państwem a anestezjologiem, za pośrednictwem lekarza prowadzącego, kierownika placówki?

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii t.j. Dz.U. 2020 poz. 940.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas