Pobyt w szpitalu z psem przewodnikiem. Kto zajmie się zwierzęciem?
„Do szpitala trafia z wypadku poszkodowana osoba, której stan wyklucza komunikację, nie mamy danych o osobach bliskich do kontaktu, a towarzyszy jej pies asystujący. Kogo można poprosić o przejęcie i zapewnienie opieki nad takim psem, bez szkody dla psa i właściciela?”. Z takim pytaniem zwróciła się do naszej redakcji pracowniczka jednego ze szpitali. Poprosiliśmy o odpowiedź Jolantę Kramarz z Fundacji Vis Maior.
„Chcemy opracować procedury związane z ustawą o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i na wypadek powyższego przygotować instrukcję postępowania” – napisała Anna Szafrańska, Koordynator ds. Obsługi Pacjenta w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu.
Poprosiliśmy o odpowiedź na ten bardzo interesujący temat Jolantę Kramarz, prezesa Fundacji Vis Maior.
Zapewnić dobrą opiekę
„Zakładam, że ta osoba będzie długo nieprzytomna. Wtedy najlepiej byłoby się skontaktować z organizacjami, które w Polsce szkolą psy asystujące zgodnie ze standardami. Pies prawdopodobnie należy do jednej z tych organizacji, a osoba z niepełnosprawnością otrzymała go w ramach użyczenia i dopiero uzyska status właściciela, kiedy pies przejdzie na emeryturę. Każda z organizacji uprawnionych do udzielania statusu psa asystującego – Fundacja vis Maior, Fundacja „Pies Przewodnik”, Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik lub Fundacja Dog IQ – potrafi zidentyfikować, który to pies i znajdzie dla niego dobrą opiekę” – odpowiada Jolanta Kramarz.
Podkreśla, że warto jednak nie podejmować nagłych decyzji.
Nie pochopnie
„Warto jednak nie podejmować pochopnej decyzji o szukaniu miejsca dla psa, bo jeśli osoba z niepełnosprawnością szybko wróci do zdrowia, np. po niedocukrzeniu z utratą przytomności, to będzie się lepiej czuła ze swoim psem. W takim wypadku szpital może psa zatrzymać w spokojnym miejscu, gdzie pies będzie miał temperaturę pokojową, dostęp do wody w misce i światło. Pomieszczenie powinno być spokojne, zamknięte, żeby pies nie poszedł np. w poszukiwaniu swojego opiekuna z niepełnosprawnością” – przestrzega.
Dodaje, że fundacja często dostaje sygnały, że pies potrzebuje pomocy i zawsze na nie reaguje. Jednak często potem okazuje się, że pies nie jest przewodnikiem albo ktoś się nim opiekuje.
Być może inne szpitale wezmą przykład z wrocławskiego szpitala, tworząc podobne procedury związane z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Komentarze
-
Pies asystujący w szpitalu
12.06.2022, 12:44A jeżeli niepełnosprawny ruchowo jest przytomny ale może chodzić tylko z pomocą psa. Pies ma certyfikat z ośrodka szkolenia psów przewodników, ale nie jest z fundacji. Niepełnosprawny mieszka tylko z psem i jest jego jedynym właścicielem oraz jest zdolny wychodzić z psem na przyszpitalny trawnik. Czy szpital - oddział neurologiczny ma obowiązek zakwaterować psa i stworzyć odpowiednie warunki ???odpowiedz na komentarz -
Zdrowy rozsądek
14.08.2021, 16:26W wielu szpitalach brakuje pracowników, chorzy nie zawsze otrzymują odpowiednią opiekę, a personel jeszcze ma zajmować się psem? Apeluję o zdrowy rozsądek. Czy to nie ta sama pani prezes kilka lat temu podała do sądu klinikę okulistyczną, której dyrektor miał na tyle odwagi i oleju w głowie, że nie wyraził zgody na jej pobyt z psem przewodnikiem? Jeśli niewidomy nie ma nikogo, kto w razie potrzeby mógłby zająć się jego psem przewodnikiem, absolutnie nie powinien mieć psa. Dotyczy to wszystkich właścicieli psów. Jeżeli chory jest nieprzytomny, szpital stara się nawiązać kontakt z kimś bliskim. Nawiązanie kontaktu z fundacją również mogłoby być pomocne, ale absorbujące czasowo. Czy nie należałoby raczej zlecić tego innym służbom, np. straży miejskiej i przekazać im psa?odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz