Logo, maskotki i medale
Logo olimpijskie i paraolimpijskie
Lubiany na całym świecie motyw kratki zdobył popularność w Japonii w okresie Edo (1603-1867) pod nazwą ichimatsu moyō. Połączony z używanym powszechnie w tradycji japońskiej kolorem indygo stanowi przykład japońskiej elegancji i finezji. Widoczna na logo kompozycja trzech różnych prostokątnych kształtów symbolizuje mnogość krajów, kultur i sposobów myślenia, zgodnie z założeniem, jedność w różnorodności.
Maskotka
Maskotką Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 jest Someity – ciekawa postać, która posiada zdolności nadprzyrodzone i antenki z kwiatu wiśni. Używa ich, aby komunikować się za pomocą telepatii, a płaszcza we wzór ichimatsu, aby latać po niebie. Potrafi też przesuwać przedmioty siłą woli! Someity ma ciche i spokojne usposobienie, ale kieruje nią wewnętrzna siła, która ujawnia się poprzez jej supermoce, co obrazuje wytrzymałość i determinację paraolimpijskich sportowców. Someity uwielbia naturę i potrafi porozumiewać się z elementami przyrody, takimi jak kamienie czy wiatr.
Znaczenie imienia: imię Someity jest połączeniem nazwy popularnego gatunku kwiatu wiśni „Someishino” oraz angielskiego wyrażenia „so mighty” („jakże potężny/a”). Someity wykazuje się ogromną siłą psychiczną i fizyczną, dlatego reprezentuje sportowców paraolimpijskich, którzy pokonują przeszkody i redefiniują granice możliwości.
Medale
Złote, srebrne i brązowe medale są nie tylko najwyższą formą uznania dla zawodników olimpiady, ale również szansą dla Japonii, by zaprezentować swoją kulturę reszcie świata. By wytworzyć te cenne przedmioty, Komitet Organizacyjny Tokio2020 uruchomił projekt „Miasto kopalnią surowców na medale”. W całej Japonii zbierane były nie wielkie sprzęty elektroniczne, takie jak na przykład telefony komórkowe. To pierwszy taki projekt w historii igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, który w produkcję medali angażował obywateli i wykorzystywał przetworzone materiały. W ten sposób wykonano wszystkie potrzebne medale, razem około 5000 sztuk.
Projekt zakładał recykling sprzętów codziennego użytku i promował postawy przyczyniające się do budowy społeczeństwa, które jest przyjazne środowisku i rozwija się w zrównoważony sposób. Organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to dziedzictwem Igrzysk XXXII Olimpiady. By stworzyć medale reprezentujące emocje wszystkich, którzy przyczynili się do Projektu Medalowego Tokio 2020, Komitet Organizacyjny zorganizował konkurs na ich projekt, zachęcając ludzi do przesyłania własnych pomysłów. Cała Japonia zaangażowana była w stworzenie medali – od przekazania „surowca” aż po wygląd.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz