Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Japońskie sztuki walki na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich

11.08.2021
Autor: Biuletyn Informacyjny Ambasady Japonii, fot. The International Judo Federation
Źródło: Biuletyn Informacyjny Ambasady Japonii
dwie zawodniczki judo na ringu

Po raz pierwszy Międzynarodowy Komitet Olimpijski umożliwił organizatorom igrzysk olimpijskich zaproponowanie dyscyplin sportowych, które będą dodane do rozgrywek. Wszystkie pięć propozycji ze strony Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020 zostało zatwierdzonych przez MKOl: karate, softball/baseball, skateboarding, wspinaczka sportowa i surfing.

Karate dołączyło do dyscyplin olimpijskich po raz pierwszy w historii. Razem z judo są jedynymi japońskimi sztukami walki dopuszczonymi do zawodów. Karate powstało na Okinawie i upowszechniło się w całej Japonii w latach 20. XX wieku. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki na świecie, trenowaną przez ok.130 mln zawodników, w tym ok. 2 mln w samej Japonii. Karate składa się z technik ofensywnych angażujących całe ciało, jak ciosy pięścią czy kopnięcia oraz technik obronnych, mających na celu obronę przed przeciwnikiem. Podczas igrzysk zaprezentowane zostaną kata, czyli formy, demonstrujące ruchy ciała bez walki z przeciwnikiem. Oceniana będzie precyzja wykonania technik, jak również zaangażowanie, postawa czy energiczność. Prócz kata widzowie będą mogli obejrzeć także kumite, czyli walki między dwoma zawodnikami.

Judo

Judo mężczyzn zadebiutowało jako sport olimpijski podczas letnich igrzysk w Tokio w 1964 roku, a judo kobiet – w Barcelonie w 1992 roku. Obecnie ponad 200 krajów i regionów należy do Międzynarodowej Federacji Judo. Ciekawostką jest, że liczba zarejestrowanych zawodników judo we Francji przewyższa nawet tę w Japonii! Judo wywodzi się z dawnej japońskiej sztuki walki jūjutsu i składa się z wielu technik, m.in. nage-waza (rzuty) czy katame-waza (chwyty). Walkę wygrywa zawodnik, który osiągnie tzw. ippon, co w przypadku nage-waza oznacza powalenie przeciwnika na plecy, a w przypadku katame-waza unieruchomienie go na macie przez określony czas. Jeśli użyta technika pozwala osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem, ale nie zostają spełnione warunki określone powyżej, zawodnik otrzymuje tzw. waza-ari. Osiągnięcie dwóch waza-ari równa się zdobyciu awase wazaippon, czyli zwycięstwa.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas