Konserwacja i użytkowanie
Jestem użytkownikiem podjazdu dla niepełnosprawnych przy bloku w mieszkaniu komunalnym, który postawiłem z własnych środków i dofinansowania z PFRON. I teraz taka sytuacja. Otóż czy każdy mieszkaniec bloku ma prawo do korzystania z podjazdu oraz kto zajmuje się konserwacją tego podjazdu, jeżeli użytkować mogą wszyscy mieszkańcy? I kolejne pytanie, czy jeżeli wyprowadzę się z miejsca zamieszkania, podjazd jest dalej mój i mogę go zabrać, czy musi zostać przy bloku?
Szanowny Panie,
Jak wynika z tego, co pan napisał, podjazd został sfinansowany z Pana środków oraz środków PFRON, które Pan otrzymał w ramach dofinasowania. Jeżeli więc będzie Pan się wyprowadzał, może Pan zabrać swoją własność. Trzeba będzie zapewne doprowadzić miejsce gdzie zamontowany był podjazd do stanu poprzedniego (czyli do stanu z czasu przed zamontowaniem podjazdu).
Jeżeli okazało się, że podjazd służy także innym mieszkańcom, to warto o tym fakcie porozmawiać w zarządzie budynków komunalnych (lub z kimś z władz lokalnych), aby w ramach remontów i konserwacji urządzeń w budynkach komunalnych objąć tym zadaniem także podjazd (gdyż służy nie tylko Panu, ale także innym mieszkańcom). Nie wiem jaka będzie w tym zakresie reakcja władz. Z jednaj strony powinna być pozytywna, gdyż dostosował Pan uniwersalnie przestrzeń, z której korzystają inne osoby. Z drugiej strony będą głosy, iż to Pana własność i niech to Pan się o nią martwi. Ale trzeba spróbować rozmawiać, aby poznać stanowisko drugiej strony.
Jeżeli będzie chciał Pan porozmawiać o sprawie, może Pan skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny