Dyscypliny Tokio 2020: TAEKWONDO
Obok badmintona, taekwondo jest w Tokio drugą dyscypliną debiutującą na igrzyskach paraolimpijskich. Dołącza ono jako trzeci sport walki, obok judo i szermierki. Podczas debiutu zostanie rozdanych sześć kompletów medali. W rzeczywistości wersja tego sportu dla osób z niepełnosprawnością jest stosunkowo nowa – została opracowana dopiero w 2005 r., a pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 2009 r.
W Tokio ta dycyplina odnotuje kolejny ważny moment w swojej historii. Debiut w paraolimpijskiej rodzinie da szansę taekwondo na rozpowszechnienie tej aktywności wśród osób z niepełnosprawnościami.
Zasady taekwondo osób z niepełnosprawnością
Zasadą specyficzną dla taekwondo paraolimpijskiego jest to, że tylko kopnięcia w tułów liczą się jako ważne ataki. Kopnięcia w głowę są niedozwolone i powodują ostrzeżenie dające przeciwnikowi jeden punkt.
Wyróżnia się trzy rodzaje ataków. Dwa punkty przyznawane są ważne kopnięcie, trzy punkty za kopnięcie z obrotem o 180 stopni i cztery punkty za kopnięcie z obrotem o 360 stopni. Obok kopnięć, kluczowa jest też dobra walka obronna. W przypadku sportowców o różnym stopniu niepełnosprawności ramion pojawia się indywidualna taktyka wykorzystywania swoich atutów w walce zarówno w ataku, jak i obronie. O tym, czy punkt jest przyznany, decyduje elektroniczy system, kopnięcie musi więc być wystarczająco mocne, by móc zaliczyć punkty.
Poszczególne walki składają się z trzech dwuminutowych rund (między nimi minutowa przerwa na odpoczynek dla zawodników). Sportowcy walczą na polu o kształcie ośmiokąta, tak jak zawodnicy na igrzyskach olimpijskich. Taekwondziści rywalizują w ochraniaczach głowy i tułowia (tzw. hogo).
Zawodnicy powalczą w Tokio o medale w następujących konkurencjach:
- mężczyźni K44 w wagach -61 kg, -75 kg, +75 kg
- kobiety K44 w wagach -49 kg, -58 kg, +58 kg
Kategorie niepełnosprawności w taekwondo
W taekwondo paraolimpijskim istnieją dwie dyscypliny: Kyorugi dla sportowców z niepełnosprawnością kończyn górnych oraz Poomsae dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną lub wzrokową. Na igrzyskach w Tokio będzie rozgrywane tylko Kyorugi.
Zawody w Kyorugi podzielone są na cztery klasy sportowe – od K41 do K44, przy czym K41 przeznaczona jest dla sportowców z najwyższym stopniem niepełnosprawności.
W Tokio kategorie K44 i K43 zostaną połączone jako jedna klasa sportowa. Warto jednak wiedzieć, że K44 to kategoria dla sportowców z ograniczeniami ręki lub nogi po jednej stronie, a K43 – dla sportowców z ograniczeniami po obu stronach ramion poniżej stawu łokciowego.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz