Dłuższy czas pracy tylko na wniosek pracownika
Pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mógłby złożyć wniosek do lekarza medycyny pracy o wydłużenie czasu pracy do 8 godzin, a także w ciągu 7 dni odwołać się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy od decyzji lekarza orzecznika – zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji, realizującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK).
Jego drugie czytanie odbyło się 21 maja na posiedzeniu Senatu. TK 13 czerwca 2013 r. orzekł, że wprowadzenie od 1 stycznia 2012 r. 8-godzinnego dnia pracy dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją.
– Wydaje się oczywiste, że należy – zgodnie z wyrokiem TK – przywrócić 7-godzinny dzień pracy dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz 35 godzin pracy na tydzień – mówił senator Bogdan Paszkowski, sprawozdający na posiedzeniu Senatu.
– Trybunał podnosił też kwestię, że osoby z orzeczeniem nie mają możliwości odwołania się od decyzji lekarza orzecznika. Dlatego też wprowadzamy taką zasadę, że pracownik może zawnioskować do lekarza o wydłużenie czasu pracy, jeśli tego chce – mówił senator. Nie może zaś zrobić tego pracodawca. – Zachowujemy jednak możliwość odwołania się pracodawcy od decyzji lekarza orzecznika – podkreślił senator.
W opinii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej projekt ten nie odpowiada wprost na wyrok TK. – Szanujemy wyrok Trybunału, ale wydaje się, że nie ma potrzeby regulacji czegoś, czym nie zajął się TK; to nadmierna regulacja, która powoduje komplikacje. Prosimy o przywrócenie artykułu 15 (o skróconym czasie pracy – red.), ale już bez tej nadregulacji – mówił Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, odnosząc się do możliwości odwoływania się przez pracownika od decyzji lekarza orzecznika.
Furtka do dłuższego czasu pracy
O to, czy nie warto dać szansy osobom z niepełnosprawnością, jeśli czują się na siłach, na 8-godzinny dzień pracy pytał senator Mieczysław Augustyn. – Zwróćmy uwagę, byśmy nie wyświadczyli osobom niepełnosprawnym niedźwiedziej przysługi i nie zamknęli im furtki, nie dając możliwości odwołania się od decyzji lekarza orzecznika – zwracał uwagę senator. Złożył także wniosek o to, aby trzecie czytanie projektu odbyło się jeszcze na tym posiedzeniu Senatu.
O literalne przywrócenie stanu prawnego sprzed 2012 r. w tej kwestii wnioskował na posiedzeniu Senatu senator Jan Rulewski. Jego poprawka została jednak odrzucona na wieczornym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
Podczas posiedzenia komisji przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego zwrócił uwagę na to, że wykreślenie z ustawy drogi odwoławczej nie wypełni wyroku TK, który zakwestionował także brak możliwości odwołania się przez pracownika od decyzji lekarza. – Likwidacja procedury odwoławczej ogranicza prawa zarówno pracownika, jak i pracodawcy – zwrócił uwagę prawnik.
Trzecie czytanie projektu ustawy odbędzie się na posiedzeniu Senatu 22 maja.
Komentarze
-
komentarz
28.05.2014, 16:40a kiedy czas na rehabilitacje ? jak mamy dłużej pracowacodpowiedz na komentarz -
kiełbasa wyborcza
25.05.2014, 19:53Wszystkie działania na rzecz ON są wyłącznie kiełbasą wyborczą, dalej żyć będą w ubóstwie, odcięci od humanitarnego leczenia, dostępu do rehabilitacji, teraz liczą się wyłącznie głosy, potem środkowy palecodpowiedz na komentarz -
a limt wynagrodzenia
23.05.2014, 09:56a może na wniosek pracownika zniosą limit zarobków,miało być to dawno zrobione i dalej cisza!!!!odpowiedz na komentarz -
Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wiele zakładów pracy zatrudnia pracowników przy 8 godzinnym dniu pracy. Osoby niepełnosprawne i tak zrobią wszystko, aby tę pracę mieć. A na papierze będzie inaczej. Nie wiem czy godzina w tę czy w tamtą stronę ma aż takie znaczenie.odpowiedz na komentarz
-
Panie senatorze nie furtka ale brama dla pana za wspaniale pomysły..Ludzie ze znacznym lub umiarkowanym stopnie niepełnosprawności mają problemy zdrowotne o których pan nie wiesz ale wszystko przed panem --tylko trzeba czasu doczeka sie tez pan złego krążenie duszności buli reumatycznych oraz całej gamy chorób i wtedy gdy panu będzie brakować pieniędzy na leki oraz inne wydatki wdziecznosciowe to otworzymy furtkę oraz bramę do 8 godzinnego dnia pracy .odpowiedz na komentarz
-
kadzenie przed-wyborcze
22.05.2014, 12:57Niby jest cacy. Jak chcę pracować dłużej to jest to TYLKO MOJA DECYZJA. Szkoda, że koalicja PO-PSL nie była w tym temacie tak łaskawa gdy obligatoryjnie i bezdyskusyjnie podnieśli obow. pracy do 67 lat.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz