Fundacja SPINA zaprasza na konferencję o jakości życia z rozszczepem kręgosłupa
Fundacja SPINA serdecznie zaprasza do udziału w konferencji w formie online pt. „Dostęp do leczenia i opieki, a jakość życia”, która odbędzie się 18 września 2021 w godz. od 10.30 do 16.00. Konferencja prezentuje założenia programu „Inkubator pomocy sieci SOS dla rozszczepu kręgosłupa” oraz skupia się na aspekcie informacyjno- edukacyjnym i przeznaczona jest dla pracowników medycznych, opiekunów osób z rozszczepem kręgosłupa, podopiecznych fundacji.
Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej. Udział w konferencji nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy się zarejestrować.
- Być może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale głównym bohaterem naszej wrześniowej konferencji jest mózg. Profesor Jadwiga Jośko-Ochojska zaprezentuje jak emocje matki kształtują synapsy płodu. Dowiemy się także jakie są konsekwencje zaburzeń poznawczych u osób z rozszczepem kręgosłupa oraz w jakie relacje wchodzą układ pokarmowy i centralny układ nerwowy – informuje Dominika Madaj-Solberg, prezes Fundacji SPINA.
Poruszane tematy to między innymi:
- Wpływ trudnych przeżyć i lęków matki ciężarnej na losy jej dziecka,
- Sposoby wspomagania osi mózgowo-jelitowej jako szlaku sygnalizacyjnego pomiędzy przewodem pokarmowym a centralnym układem nerwowym,
- Zaburzenia poznawcze u osób z rozszczepem kręgosłupa i ich konsekwencje na przestrzeni życia,
- Rozwiązywanie problemów związanych z higieną pęcherza neurogennego oraz jelitem neurogennym,
- Konsekwencje mniejszej aktywności ruchowej osób z przepukliną oponowo-rdzeniową,
- Dostęp dzieci i młodzieży z rozszczepem kręgosłupa do optymalnych wyrobów medycznych jako ważny krok w optymalizacji modelu opieki zorientowanym na wartość.
Referaty wygłoszą między innymi:
- profesor Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Zabrzu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- dr Marie Peny–Dahlstrand, terapeutka zajęciowa, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Göteborgu,
- dr Barbro Lindquist, neuropsycholog ze specjalizacją „Cognition and behaviour in children with hydrocephalus”, Szwecja,
- dr Anna Brzóska, lekarz specjalista pediatra oraz magister dietetyk kliniczny,
- dr n. med. Agnieszka Pastuszka, chirurg, urolog dziecięcy GCZDZ w Katowicach,
- dr hab. n. med. Bożena Okurowska-Zawada, Klinika Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dziecim „Dać szansę”
- Inguun Myren, pielęgniarka stomijna, Norwegia
- dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert systemu ochrony zdrowia.
- W czasie konferencji nie zabraknie także referatów poświęconych temu, jak opieka medyczna i dostęp do optymalnych wyrobów medycznych wpływają na jakość życia. Porozmawiamy o zapobieganiu zaparciom u osób po operacjach przepukliny oponowo-rdzeniowej. Przedstawimy także nowoczesne metody irygacji jelita neurogennego – dodaje Dominika Madaj Solberg.
Bezpłatna rejestracja na konferencję.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz