Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie na opiekę nad szwagrem

12.11.2021
Autor: M.

Sprawuję opiekę nad bratem zmarłego przed kilkunastu laty męża. Szwagier po Heine Medinie ma nieczynną jedną kończynę dolną, a drugą złamał po raz drugi. Szwagier wymaga stałej opieki, bo aktualnie porusza się na wózku. Czekamy na decyzję w sprawie orzeczenia o o stopniu znacznym. Oboje pobieramy niewielką emeryturę, brakuje na podstawowe potrzeby życiowe. Ja pracuję na umowę zlecenie, zarabiam niewiele ... Czy w tej sytuacji mogę się starać o zasiłek?

Szanowna Pani,             

Z kontekstu pytania rozumiem, że chodziło Pani o świadczenie pielęgnacyjne.

Generalna zasada jest taka, że świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  • matce albo ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W pierwszej kolejności należy ustalić, na kim ciąży w chwili obecnej obowiązek alimentacyjny wobec barta Pani zmarłego męża. Ponadto w Pani przypadku sytuacja wygląda dodatkowo tak, iż ma Pani przyznane  świadczenie emerytalne oraz dodatkowo pracuje na zlecenie.

Mając powyższe na uwadze, powinna Pani skorzystać z bezpośredniej pomocy prawnika np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), i upewnić się, czy spełnione zostaną przesłanki ustawowe do uzyskania świadczenia. Nie ma możliwości, aby odpowiedzieć Pani w tym zakresie w tej odpowiedzi. 

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas