Warszawa: Specjalna aplikacja dla osób niewidomych już do pobrania
W Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych (ul. Generała Andersa 5) rozpoczęły się testy systemu i aplikacji mobilnej, która jest dedykowana w szczególności osobom z dysfunkcjami wzroku, ale będzie także przydatna dla wszystkich mieszkańców. Nawigację ułatwia w niej specjalny system głosowy dla osób niewidomych.
System Virtualna Warszawa - bo tak nazwana została aplikacja - umożliwia: łatwe odnalezienie interesujących nas punktów w budynku, uzyskanie informacji o sprawach, które możemy załatwić w urzędzie, wytyczenie trasy do gabinetu, pokoju lub okienka, do którego mamy się zgłosić, pobranie numeru do okienka oraz otrzymanie zwrotnej informacji, że zbliża się nasza kolej oraz że jesteśmy już poproszeni o podejście.
Virtualna Warszawa współpracuje z aplikacjami udźwiękawiającymi dostępnymi na smartfony, co stanowi znaczne udogodnienie dla osób z dysfunkcją wzroku.
Aplikację Virtualna Warszawa można pobrać z AppStore. System jest testowany w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Gen. Andersa 5 w Warszawie. Uwagi na temat działania aplikacji oraz systemu można zgłaszać do 28 czerwca 2014 r. - telefoniczne: 19 115 lub na adres e-mail: virtualnawarszawa@um.warszawa.pl.
Innowacyjna i uniwersalna
Mobilny projekt jest oparty na systemie nadajników (beaconów) umieszczonych w różnych miejscach. Zapisana w nich informacja pozwala oznaczyć np. numery pokojów, tablice informacyjne czy schody. Nadajniki mogą być również rozmieszczone w całym mieście – w pojazdach komunikacji miejskiej, zabytkach, atrakcjach turystycznych czy instytucjach. Wkrótce nadajniki pojawią się również w innych lokalizacjach.
Koncepcja aplikacji mobilnej zintegrowanej z systemem mikrolokalizacji, ułatwiającej poruszanie się zarówno w obrębie budynków, jak i w całym mieście, to projekt zgłoszony przez miasto stołeczne Warszawę do konkursu Mayors Challenge. Warszawa znalazła się wśród 21 najbardziej innowacyjnych miast, które mają szansę na prestiżową nagrodę.
O 5 milionów euro walczyliśmy ze 155 europejskimi metropoliami. Do najlepszych trafiliśmy właśnie dzięki mobilnej aplikacji dla osób z dysfunkcją wzroku. Fundacja Bloomberg Philanthropies, która jest organizatorem konkursu, oprócz pomysłu doceniła także możliwość wdrożenia systemu w innych miastach świata. Spodobała jej się również innowacyjność rozwiązania oraz jego uniwersalność, ponieważ oprócz osób z dysfunkcją wzroku z systemu skorzystają wszyscy zainteresowani użytkownicy. Ostateczne wyniki konkursu będą znane jesienią.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz