Skrócony czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym
Jestem nauczycielem. Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Lekarz medycyny pracy wydał mi zaświadczenie, że mogę pracować na pełnym etacie (miałam również kilka tzw. nadliczbówek). W tym roku zostałam skierowana do biblioteki szkolnej, gdzie pensum jest znacznie większe (30 godzin zegarowych tygodniowo). Stąd moje pytanie: jaka jest procedura powrotu do zmniejszonej liczby godzin czasu pracy? I ile on by wynosił w moim przypadku?
Szanowna Pani,
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z założenia ustawowego pracuje w systemie 7/35 (skrócona norma czasu pracy). Jak wrócić do tej normy po uzyskaniu zgody lekarza medycyny pracy na pracę w pełnym wymiarze godzin, nie jest już w ustawie napisane. Moje stanowisko w tym zakresie jest natomiast takie, że skoro osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z założenia ma możliwość pracy w systemie 7/35 (ustawowa gwarancja), to jeżeli chciałaby do tego sytemu wrócić, to powinna w tym zakresie po prostu poinformować pracodawcę o chęci powrotu do korzystania ze swojego ustawowego prawa. Oczywiście należy to zrobić odpowiednio wcześniej, aby pracodawca miał czas na przeorganizowanie pracy w zakładzie pracy.
Kwestia czasu pracy nauczycieli będących osobami z niepełnosprawnością została zawarta w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela, oraz w zakresie nieuregulowanym w tym akcie prawnym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W myśl art. 42a ust. 1a Karty nauczyciela dobowe i tygodniowe normy czasu pracy nauczyciela zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie mogą przekraczać norm ustalonych w art. 15 ust. 2 ww. ustawy o rehabilitacji, tj. 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Oznacza to także brak możliwości zatrudniania nauczyciela z niepełnosprawnością w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Regulacji powyższej dotyczącej czasu pracy nie stosuje się, gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji).
Mając powyższe na uwadze, gdy nauczyciel posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, uzyska zgodę lekarską, na wyłączenie stosowania art. 15 ustawy o rehabilitacji – będzie podlegał przepisom dotyczącym czasu pracy nauczycieli określonych w art. 42 Karty nauczyciela. Ponadto dyrektor będzie mógł przydzielać godziny ponadwymiarowe w wymiarze określonym w art. 35 Karty Nauczyciela.
Takie stanowisko zajęło Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać o sprawie, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny