Patryk Chojnowski mistrzem tenisa stołowego! Drugie złoto dla Polski w Tokio!

29.08.2021
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Ilona Berezowska
Patryk Chojnowski unosi w górę ręce w geście triumfu

Patryk Chojnowski zdobył złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. W finale kl. 10 pokonał Francuza Mateo Boheasa 3:0. Jednak tylko pozornie ten wynik sugeruje łatwą wygraną.

W pierwszym secie do stanu 4:4 gra była wyrównana. Potem jednak Boheas wyszedł na trzypunktowe prowadzenie. Polak zdołał zredukować przewagę i zrobiło się 8:8. Ostatnie trzy piłki należały jednak do Chojnowskiego. 1:0 w setach.

Drugiego seta Chojnowski zaczął od mocnego uderzenia. Szybko zrobiło się 4:1 i Boheas poprosił o czas. Niewiele to pomogło. Nasz zawodnik nie oddał prowadzenia do końca seta. Francuz nie mógł znaleźć recepty na jego grę i skończyło się na 11:5.

Początek trzeciego seta był bardziej wyrównany, jednak Chojnowskiemu udało się odskoczyć na 7:3. Boheas jednak bronił się. Doprowadził do wyniku 8:6 i tym razem to Polak wziął czas. Niewiele pomogło, Francuz wyrównał. Zrobiło się 8:8, potem 9:9 i 10:10. A więc gra na przewagi. Chojnowski utrzymał nerwy na wodzy i zdobył te dwa brakujące punkty. Wygrał trzeciego seta i został mistrzem paraolimpijskim!

Odzyskał złoto

Po przegranym meczu finałowym igrzysk w Rio 2016 mówił w jednym z wywiadów, że tak tego nie zostawi i zrewanżuje się w Tokio. Chińczyk Ge Yang, z którym 5 lat temu przegrał w finale 2:3, w Japonii nie startował, dlatego rewanż musiał wziąć na siebie Francuz. W ten sposób Patryk Chojnowski odzyskał złoty medal w singlu, zdobyty w 2012 r. w Londynie.

To drugi złoty medal dla Polski na igrzyskach w Tokio po wygranej Róży Kozakowskiej w rzucie maczugą.

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w specjalnej zakładce Niepelnosprawni.pl/tokio, a także na naszych profilach na Facebooku i Twitterze. Na miejscu jest korespondentka Integracji, Ilona Berezowska.