Dyskobol Piotr Kosewicz zdobywa trzecie złoto dla Polski!

29.08.2021
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Piotr Kosewicz w stroju reprezentanta Polski, siedzi na wózku prężąc muskuły

Co za dzień w Tokio! Po zwycięstwie Patryka Chojnowskiego w finale singla w tenisie stołowym (kl. 10), złoty medal w rzucie dyskiem wywalczył Piotr Kosewicz! W tej samej kategorii F52 startowało też dwóch innych Polaków – Piotr Rocki był 5., a Robert Jachimowicz 6.

Jakiś czas temu Piotr Kosewicz przyznał w wywiadzie, że chciałby zdobyć medal na igrzyskach w Tokio. „To jedyny medal, jakiego brakuje w mojej kolekcji” – mówił. Rzeczywiście, w rzucie dyskiem wywalczył dwa złota mistrzostw Europy i srebro mistrzostw świata. Próbował też swoich sił wcześniej na igrzyskach paraolimpijskich, z tym że na zimowych – w Nagano w 1998 r. i Salt Lake City cztery lata później. Nie udało się jednak zdobyć medalu.

Walka na centymetry

W Tokio wśród ośmiu zawodników finału dysku było trzech Polaków. Jako pierwszy z nich rzucał Robert Jachimowicz. Jego najlepszy wynik 19,49 m dawał mu na jakiś czas pierwsze miejsce. Ostatecznie o dwa centymetry lepszy był od niego Rafał Rocki, który pobił tym wynikiem swój rekord życiowy, później wyprzedzili go także inni rywale.

Trzech reprezentantów Polski na wózkach pozuje do zdjęcia. Na środku Piotr Kosewicz dumny z założonymi rękami, po bokach Rocki i Jachimowicz wskazują na niego

Jednak to Piotr Kosewicz był jednak tego dnia nie do pokonania. Dzięki 20,02 m w drugiej próbie zajął pierwsze miejsce i pozostało mu tylko czekać na rzuty znakomitych rywali. Żaden z nich jednak nie przekroczył granicy 20 metrów.

Najbliżej był Chorwat Velimir Sandor, który rzucił... 4 cm bliżej od Polaka. Trzecie miejsce w konkursie zajął Kumar Vinod z Indii, wynikiem 19,91 m bijąc rekord Azji. Dopiero czwarty był Łotysz Aigars Apinis, który wciąż dzierży rekord igrzysk paraolimpijskich w tej konkurencji.

AKTUALIZACJA 30.08.2021: Kumar Vinod z Indii został jednak zdyskwalifikowany, wobec czego brąz otrzymał Łotysz Aigars Apinis.

To trzeci złoty medal dla Polski na igrzyskach w Tokio po wygranych Róży Kozakowskiej w rzucie maczugą oraz Patryka Chojnowskiego w turnieju tenisa stołowego.

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w specjalnej zakładce Niepelnosprawni.pl/tokio, a także na naszych profilach na Facebooku i Twitterze. Na miejscu jest korespondentka Integracji, Ilona Berezowska.