Srebrny Rafał Czuper. Do złota igrzysk w Tokio zabrakło tak niewiele!

30.08.2021
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Ilona Berezowska
Rafał Czuper siedzi na wózku przy stole tenisowym z rakietką w ręku

Rafał Czuper zdobył srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w tenisie stołowym (kl. 2). W finale, po świetnym z obu stron spotkaniu, musiał uznać wyższość Francuza Fabiena Lamiraulta.

Rafał Czuper i Fabien Lamirault mieli swoje stare porachunki. Na poprzednich igrzyskach w Rio także grali w finale, który Francuz wygrał 3:1. Przed dzisiejszym spotkaniem to wciąż Lamirault był numerem 1 w rankingu światowym, Czuper zajmował miejsce drugie.

Zaskoczyć rywala

Pierwszy set zaczął się od prowadzenia Rafała Czupera 3:1. Francuz zdobył jednak siedem kolejnych punktów. Kolejne dwa padły łupem Polaka i zrobiło się 8:5 dla Lamiraulta. Czuper nie znalazł odpowiedzi na grę Francuza i set zakończył się wynikiem 11:6.

W drugim secie od początku Czuperowi udało się parę razy zaskoczyć rywala, dzięki czemu wyszedł na prowadzenie 4:3. Francuz nie pozostawał dłużny i zawodnicy grali punkt za punkt. Polak wychodził na jednopunktowe prowadzenie, Francuz wyrównywał. Pod koniec seta to Lamirault zdobył dwa punkty z rzędu, jednak Czuperowi udało się wyrównać. Rozpoczęła się gra na przewagi. Polakowi udało się wyjść na 13:12, by za chwilę wygrać decydującą piłkę! 1:1 w setach.

Trzeci set także zaczął się od wyrównanej gry. Punkt za punkt do stanu 3:3. Wtedy Lamirault odskoczył na dwie piłki, potem na cztery i zrobiło się 8:4, następnie 9:5. Czuper nie znalazł recepty na zagrania Francuza i set skończył się wynikiem 11:5.

Pełen zakres umiejętności

Kolejnego seta Czuper zaczął od czterech świetnych zagrań i szybkiego prowadzenia 4:0. Lamirault zdołał jednak doprowadzić do stanu 6:4. Polak znów jednak zaprezentował pełen zakres umiejętności i zrobiło się 8:5. Francuz nie poddawał się, doprowadził do stanu 9:7, jednak to nasz zawodnik wygrał dwie ostatnie piłki. A więc 2:2 w setach i przyszedł czas na decydującą partię.

Zaczęła się remisowo, 1:1, potem 2:2 i 3:3. Wtedy jednak Lamirault odskoczył na dwa punkty. Czuper odrobił jeden, jednak Francuz utrzymał przewagę. 6:4. Polak znów zbliżył się na jeden punkt, jednak rywal znów odskoczył. 7:5. Piękne zagranie Czupera i ponownie przewaga zmniejszyła się. Lamirault nie pozostał dłużny i wkrótce było 8:6. Polak odrobił punkt na 8:7. Wtedy Francuz wziął czas. Krótka przerwa podziałała na niego korzystnie. Po wspaniałych wymianach zrobiło się 10:7. Francuz miał piłki meczowe. Polak wytrzymał dwie z nich, jednak Lamirault ostatecznie zakończył tego seta wynikiem 11:9.

Ponownie więc, tak jak w Rio, to Francuz wygrywa w finale, a Rafał Czuper musi się zadowolić srebrnym medalem. Wtedy było 3:1 dla Lamirault, teraz, po zaciętym boju, 3:2. Czy za trzy lata w Paryżu Polak w końcu dopnie swego?

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w specjalnej zakładce Niepelnosprawni.pl/tokio, a także na naszych profilach na Facebooku i Twitterze. Na miejscu jest korespondentka Integracji, Ilona Berezowska.