Jak skrócić czas pracy?
Jestem osobą niepełnosprawną, stopień umiarkowany, chora na padaczkę. Lekarz medycyny pracy zezwolił na pracę 8 godz. Pracuję tak parę lat, lecz teraz nie czuję się na siłach pracować tyle. Co mogę zrobić teraz, żeby zmniejszyć godziny pracy na 7 godzin?
Szanowny Panie,
zgodnie z art. 15. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
- 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
- 3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Natomiast zgodnie z art. 16. w/w ustawy
- 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
- 1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- 2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
- 2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Ustawodawca nie wprowadził wprost zasady (sposobu) powrotu do skróconej normy czasu pracy w sytuacji kiedy pracownik zmieni zdanie. Niemniej jednak powinna być możliwość wycofania zgody z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie zakłócić bieżącej organizacji pracy.
Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
rzegorz Jaroszczyk, prawnik