Czy mogę podjąć pracę, jeżeli oczekuję na komisję dotyczącą stopnia niepełnosprawności?
Czy można podjąć pracę, jeżeli oczekuję komisji lekarskiej i nie mam środków do życia na okres, kiedy otrzymam decyzję o stopniu grupy częściowej niezdolności do pracy?
Szanowna Pani,
samo podjęcie aktywności zawodowej nie powinno stanowić kwestii, czy powinna Pani mieć orzeczoną częściową niezdolność do pracy. Zgodnie z art. 12 obowiązującej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Czasami jednak można spotkać się w uzasadnieniach do orzeczeń ZUS z argumentację odmawiającą uznania kogoś za całkowicie/częściowo niezdolną do pracy - fakt, iż ktoś podjął aktywność zawodową. Z drugiej strony ustawodawca przewiduje możliwość pracy (dorabiania do renty). Oczywiście warto pamiętać, iż przekroczenie pewnej kwoty przychodów powoduje zawieszenie, a nie odebranie prawa do renty.
W przypadku trudnej sytuacji finansowej, można uzyskać pomoc w ramach świadczeń z pomocy społecznej.
W przypadku dalszych wątpliwości warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik