Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Możliwość zatrzymania zasiłku stałego po ślubie z rozdzielnością majątkową

18.10.2021
Autor: Ż.

Mój obecny już mąż po wypadku samochodowym w 2019 roku otrzymał zasiłek jako osoba umiarkowanie niepełnosprawna w wsykosci 645 zł. Spisaliśmy rozdzielność majątkową i wzięliśmy ślub w 2021. GOPS chce mu zabrać zasiłek z racji wspólnego gospodarstwa domowego ze mną. Zostanie bez nawet złotówki dochodu, mając alimenty do płacenia na dzieci z poprzedniego małżeństwa. Czy istnieje możliwość, aby ten zasiłek mu nie został odebrany?

Szanowna Pani,

rozumiem, iż pracownicy socjalni uznali, że prowadzi Pani mąż z Panią wspólne gospodarstwo domowe, a to ma znaczenie, jeżeli chodzi o sposób liczenia Pana dochodu dla potrzeb zasiłku stałego.

Istnieje często problem ze stwierdzeniem, czy ktoś prowadzi wspólnie z kimś bądź samodzielne gospodarstwo domowe.

Na przykład, w uzasadnieniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21.12.2010 r. (sygn. akt II SA/Lu 664/10) sąd stwierdził, iż przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumie się nie tylko wspólne zamieszkiwanie określonych osób, ale związane z tym wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych, w tym wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi, a wszystko to dodatkowo uzupełnione powinno być cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują.

Inaczej na sprawę spojrzał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 lutego 2009 r. (sygn. III SA/Kr 864/08) stwierdzając, że rozstrzygnięcie, czy osoba jest samotnie gospodarującą, czy funkcjonuje jako osoba w rodzinie, nie powinno poprzestawać na ustaleniu przez organ, że mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni oraz że znajdują się w nim pojedyncze sprzęty związane z gospodarowaniem. Wspólne bowiem korzystanie z tych samych urządzeń i sprzętów nie zawsze przesądza o tym, że osoby wspólnie gospodarują.

Często to pracownik wydając decyzję administracyjną stwierdza, czy dana osoba prowadzi samodzielne gospodarstwo lub nie, i to on powinien zebrać niezbędne informacje, aby móc prawidłowo określić stan faktyczny. Jeżeli w decyzji błędnie ustalono, że prowadzicie Państwo wspólne gospodarstwo, można złożyć stosowne odwołanie, zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na decyzji.

W przypadku dalszych wątpliwości warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas