Ponad 5 dni opieki wytchnieniowej w placówce skutkuje odebraniem opiekunowi świadczenia pielęgnacyjnego?
Jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnością, pobierającym np. świadczenie pielęgnacyjne? Musisz wiedzieć, że jeśli skorzystasz z opieki wytchnieniowej dłużej niż 5 dni w tygodniu, w ramach której osoba, którą się opiekujesz będzie umieszczona w placówce całodobowej, możesz stracić prawo do pobierania świadczenia. Wyjaśnia tę kwestię Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Resort tłumaczy, że w tej kwestii obowiązuje niezmienny od wielu lat zapis w ustawie o świadczeniach rodzinnych (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit b).
Mówi on o tym, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki:
- została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo,
- w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą,
– i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.
Dotyczy to także opiekunów osób dorosłych
„W związku z powyższym, jeżeli osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne zaprzestała sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną w związku z umieszczeniem tej osoby w placówce, zapewniającej jej całodobową opiekę przez więcej niż 5 dni w tygodniu to w takim przypadku świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. Powyższe dotyczy również osób ubiegających się/pobierających zasiłek dla opiekuna oraz specjalny zasiłek opiekuńczy (art. 16a ust. 8 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych)” – odpowiada nam przedstawiciel biura prasowego resortu rodziny i polityki społecznej.
Jednak, jak dodaje, ostateczna ocena okoliczności indywidualnej sprawy i ustalenie w indywidualnej sprawie prawa do świadczeń rodzinnych należy do kompetencji gminnego organu właściwego, tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który dokonuje rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej, od której stronie przysługuje odwołanie.
Prawnicy: to się nie zdarza, ale...
Dr Michał Urban i mec. Grzegorz Jaroszczyk, prawnicy współpracujący z Centrami Integracja i działem „Zapytaj doradcę”, nie spotkali się w swojej praktyce z taką sytuacją.
- Jednak mogę ją sobie realnie wyobrazić, gdyż jak wiadomo w zakresie świadczenia pielęgnacyjnego jest bardzo bogate orzecznictwo z uwagi na jego indywidualny charakter – mówi dr Michał Urban. – Tak jak informuje ministerstwo – każda sprawa jest indywidualna, więc wszystko tkwi w szczegółach. Każdej sprawie należy przyjrzeć się bardzo dokładnie, może trzeba bardzo wnikliwie określić w danym przypadku ilość czasu trwania opieki. Ustawa posługuje się pojęciem dni, a nie pojęciem doby – zauważa.
Jak to wygląda w praktyce?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie poinformował nas, że nie zawiesza w takiej sytuacji świadczeń.
- Korzystanie przez opiekuna osoby niepełnosprawnej z opieki wytchnieniowej powyżej 5 dni w tygodniu nie stanowiło podstawy do uchylenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego czy zasiłku dla opiekuna przez tutejszy organ – powiedziała Joanna Wisz, zastępca dyrektora ds. świadczeń socjalnych w rzeszowskim MOPS.
- Nie mieliśmy przypadków opiekunów osób niepełnosprawnych, pobierających świadczenie pielęgnacyjne, jednocześnie wskazujących na skorzystanie z opieki wytchnieniowej powyżej 5 dni – poinformował nas z kolei Arkadiusz Kulewicz, kierownik Działu Organizacyjnego w Gdańskim Centrum Świadczeń.
Jakie są Wasze doświadczenia w korzystaniu z opieki wytchnieniowej. Piszcie w komentarzach pod artykułem.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz